2019 Yeni Tarım Kredileri Açıklandı

Tarım kredileri 2019 yılında sürdürülecek. Çiftçiye hibe tarım kredileri için elbette adres yine Ziraat Bankası oldu. Detaylar yazımızda.

Çiftçilerin son dönemde artan maliyetler ve oluşan diğer olumsuzluklar karşısında zorlanmaya başladığı bilinen bir gerçektir. Tarım kredileri ile bu zorluklar bir nebze olsun kolaylaşmakta ve çiftçiler de rahat etmektedir. Başta Ziraat Bankası olmak üzere farklı bankalar tarafından sağlanan kredilerin genel olarak faiz oranları düşüktür. Hatta bazılarının faizsiz olarak verildiği dahi bilinmektedir.

Ülkemizdeki tarımsal faaliyetlerin arttırılması için farklı kurumlar tarafından bir takım desteklemeler verilmektedir. Bu desteklemelerin kapsamları ve şartları farklılık gösterse de çiftçiler için oldukça cazip oldukları bilinmektedir. Bunlardan bazıları bankalar haricindeki KOSGEB gibi kurumlardan verilmektedir. Bu kurumlar, hibe kredi desteği de sağlamakta ve üretimi fazlası ile teşvik etmektedir.

Ziraat Bankası’ndan Faizsiz Tarım Kredileri

Çiftçilerin en önemli destekleyicilerinden birisi olan Ziraat Bankası tarafından verilen tarım kredileri, gerekli şartların sağlanması durumunda, faizsiz olarak çiftçilere verilmektedir. Banka tarafından böylesine bir imkanın sunulmasının temelinde devlet desteği yatmaktadır. Çünkü krediye ait faiz, devlet tarafından karşılanmakta ve böylece üreticiler faiz ödemeden kredi kullanma imkanı yakalamaktadır.

Ziraat Bankası tarafından verilen sıfır faizli desteklemeler, sadece belli alanlarda kullanılabilmektedir. Kullanım alanına göre diğer seçeneklerdeki oranlar farklılık göstermektedir. Bu önemli avantajın kullanılacağı alanlardan bazıları şu şekildedir:

  • Kombine ve sütçü etçi sığır yetiştiriciliği
  • Damızlık düve yetiştiriciliği
  • Küçükbaş hayvan
  • Kanatlı damızlık hayvan
  • Su ürünleri yetiştiriciliği
  • Yem bitkisi üretimi
  • Sertifikalı fide üretimi
  • Sera modernizasyonu

Yukarıdaki alanlar için verilen tarım kredileri tamamen faizsizdir fakat bunların üst sınırları farklılık göstermektedir. Çiftçilerin kullanabilecekleri en yüksek oran 100 bin TL’dir. Bunların dışındaki diğer alanlarda ise %75 ve %50 oranlarında faiz indirimi söz konusudur. Böylelikle insanlar düşük maliyet ile bu önemli imkanlardan yararlanma fırsatı yakalamaktadır.

Ziraat Bankası’na yapılacak olan başvurularda ekstra şartlar istenmemekte olup kişilerin ÇKS kayıtlarının olması ve kredi notlarının da yüksek olması şartları aranmaktadır. Bunlar haricindeki diğer ayrıntılar, şubelerdeki müşteri temsilcilerinden öğrenilebilir.

IPARD Kapsamındaki Tarım Kredileri

Bilindiği gibi ülkemizin Avrupa Birliği’ne katılım süreci devam etmektedir. Her ne kadar bu süreç istenildiği gibi gitmese de bazı AB kurumları ile ülkemizdeki kurumlar arasında anlaşmalar yapılmıştır. Bu anlaşmalar kapsamında farklı alanlarda desteklemeler verilmektedir. IPARD da bunlardan birisi olup kırsal kalkınmayı desteklemektedir. Bu proje kapsamında tarım kredileri verildiği gibi hayvancılık alanında da bazı desteklemeler verilmektedir. Bu desteklemelerin tamamı, direkt olarak üretimi hedef almakta ve gelişmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

IPARD kapsamında verilen kredilerin bazıları tamamen hibe şeklinde iken bazılarının ise bir kısmı hibe diğer kısmı geri ödemeli şeklindedir. Fakat genel olarak avantajlı olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Yukarıda yer alan bilgiler dikkate alındığında ülkemizdeki tarım kredilerinin ne kadar avantajlı olduğu söylenebilir. Fakat maliyetlerin çok fazla olması, bunların avantajlarını geri almaktadır. Bundan dolayı bazı üreticiler, mevcut şartların halen yetersiz olduğundan şikayet etmektedir.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: