2019’da Fındık Ne Kadar Olacak?

Karadeniz Bölgesinin en önemli gelir kaynaklarından olan fındık, sahil kesimi boyunca çok farklı yerlerde üretilmektedir. Üretilen fındıklar, çiftçiler tarafından farklı şekillerde satılmaktadır. 2019 Fındık fiyatı, satış yapılan yere, zamana ve bunlar gibi pek çok hususa göre değişmektedir. Bundan dolayı fiyatlar hakkında net bir rakam telaffuz etmek çok zordur.

Dünyadaki fındık üretiminin yarıdan fazlası ülkemizde yapılmakta ve buna bağlı olarak ülkemizin bu pazarın tek hakimi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Buna bağlı olarak ürettikleri gıdalarda fındık kullanan dünyanın en önemli şirketleri, bu ihtiyacını ülkemizden gidermektedir. İhracat noktasında farklı Pazar seçeneklerinin bulunması, çiftçilerin lehine gibi gözükse de son yıllarda üreticilerin önemli bir kısmı, gidişattan hiç memnun değil ve sürekli şikayet halindedir.

2019 fındık fiyatı

2019 Fındık Fiyatı Ne Kadar?

Normal tüketicilerin marketlerden aldıkları 2019 fındık fiyatı, genel olarak aynı seviyede olmasına karşın, üreticiler tarafından tüccarlara satılan ürünün fiyatı değişkenlik göstermektedir. Özellikle Karadeniz Bölgesinde yer alan kentlerdeki ürünlerin büyüklüğü ve kalitesi arasında farklılıklar olması, bu değişkenliğin temel nedenidir. Bunun haricinde ise genel olarak izlenen politikanın fiyatların dalgalanmasındaki payı da yadsınamaz bir gerçektir.

Ülkemizdeki en önemli fındık üreticisi kentler ve bunların kilogram fiyatları şu şekildedir:

 • Ordu: 12,75 TL
 • Akçakoca: 12, 82 TL
 • Giresun: 13,79 TL
 • Sakarya: 13,00 TL
 • Trabzon: 12,75 TL
 • Zonguldak: 13,00 TL
 • Samsun: 12,75 TL
 • Düzce: 12,82 TL

Yukarıdaki rakamlar, 2019 fındık fiyatı olmasına karşın en düşük rakamları yansıtmaktadır ve gün içinde daha yüksek rakamların görülmesi söz konusudur. Buradaki rakamların günlük değişmesi, bu ürünün borsası olduğunun bir göstergesidir.

Üretim yapılan kentler dikkate alındığında, iklim ve yeryüzü şartları, ürünün kalitesini direkt olarak etkilediği görülecektir. Herkesin damak tadı farklı olmasına karşın Giresun’da yetiştirilen ürünün, ülkenin en kalitelileri arasında yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Buna bağlı olarak da en pahalı ürünlerden bir tanesi, Giresun’da yetiştirilendir.

2019 fındık fiyatı

Üreticilerin Bir Kısmı Beklemede Kalıyor

Son yıllarda hem üreticiler hem de tüketiciler, fiyatlardan şikayetçidir. Kabuklu fındığın kilosu marketlerde 20 TL üzerinde iken üreticilerin ortalama 12 TL’ye satmak zorunda kalmaları, çiftçiler adına son derece olumsuz bir durumdur. Bununla birlikte tüketicilerin de uygun fiyata fındık tüketemediği bilinen bir gerçektir.

2019 Fındık fiyatı, genel olarak beklentileri karşılamadığı için çiftçilerin bir kısmı ellerindeki ürünleri bekletmekte ve satmamaktadır. Fiyatların biraz daha yükselmesini bekleyen kişiler, böylece daha fazla gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Fakat borcu olanların böyle bir şansı olmadığı için ürettikleri fındığı ellerinden hızlı bir şekilde çıkarmışlardır.

Gerek iç piyasaya gerekse de ihracat ile ülke dışına gönderilen bu ürün ile ilgili yaşanan sorunların kısa sürede çözülmesi gerekmektedir. Aksi durumda üretimde ciddi bir azalma yaşanması kaçınılmaz olacaktır ki bu da ülke ekonomisine olumsuz olarak yansıyacaktır.

1 Yorum

 1. Can

  Fiyatlar çok makul geldi bana özellikle cevizle kıyaslayınca yanında bedava kalıyor. Önümüzdeki sene artış olacağı konuşuluyordu bakalım ne olacak.

  Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: