300 Koyun Desteği Nedir, Nasıl Başvurulur?

300 koyun desteği projesi nedir? Devletin 300 koyun hibe desteği nasıl alınır? Başvuru şartları neler ve nasıl başvurulur? Detaylar yazımızda.

Köylerdeki yaşamın tekrar eski günlerine dönmesi için farklı projeler yapılmaktadır. Bu projeler kapsamında insanlara 300 koyun desteği başta olmak üzere farklı teşvikler verilmektedir. Bunlar sayesinde köyde yaşayanlar ve köye dönmeyi düşünenler, üretime çok daha etkin bir şekilde katılma fırsatı yakalamaktadır. Bu durum ise başta hayvan üretimi olmak üzere farklı ürünlerin üretimlerini arttırmaktadır.

Tarım Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Tarım İşleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), üreticilerin mevcut imkanlarını daha etkili bir biçimde kullanması için küçükbaş hayvan desteği vermektedir. Bu destek ile birlikte köylerde bulunan ağılların, meraların ve diğer imkanların aktif olarak kullanılması hedeflenmektedir. Mevcut imkanların kullanılmaya başlanması, ciddi bir üretim avantajı sağlayacaktır.

300 Koyun Desteği Projesi Nedir?

TİGEM 300 koyun projesi, üreticilere hayvan desteği sağlanmasını amaçlamaktadır. Fakat burada verilen 300 koyun desteği tamamen ücretsiz değildir. Üreticilerin hayvanların ücretini ödemesi gerekiyor. Bu noktada zorlanacaklar için Ziraat Bankası tarafından uygun koşullarda kredi verilmektedir. Böylece projeden yararlanmak isteyen herkes, zorlanmadan bu şartlardan yararlanabilir.

300 Koyun Desteği

Üreticilere verilen koyunların tamamı damızlık yani anaçtır. Bu şekilde toplamda 1.666 kişiye destek sağlanması hedeflenmektedir. Böylece dağıtılan hayvan sayısı 500.000 rakamından fazla olacaktır. Yaklaşık 6 ila 8 yıl sonra ise dağıtılan bu kadar koyun, kuzulayarak 5.000.000 rakamına ulaşacaktır. Proje, başarıya ulaştığı takdirde Anadolu’da ciddi sayıda küçükbaş hayvan olacak ve bu da pek çok sorunun çözümü anlamına gelecektir.

Üreticilere sağlanan 300 koyun desteği ile birlikte bu hayvanların bakımları, sağlıkları ve diğer masrafları için avans ödemesi yapılacak. Ayrıca üreticilere de sigorta primi desteği sağlanarak onların da sigortalı olması teşvik edilecektir. Bütün bunları yanı sıra hayvanların kuzuları sütten kesildiğinde daha önceden belirlenen taban fiyattan devlet tarafından alınacaktır. Böylece çiftçiler direkt kar etme imkanı yakalamış olmaktadır. Bütün bunların dışında koyunlardan elde edilecek olan yapağı ve süt, üreticilere kalacaktır.

300 Koyun Desteğini Kimler Alabilir?

Yukarıda genel olarak detayları anlatılan söz konusu desteğin son derece cazip olması, ciddi bir talebe neden olmuştur. Fakat 300 koyun desteği alabilmek için üreticilerin bir takım şartları sağlaması gerekiyor. Bu şartlar incelendiğinde önceliğin köyde yaşayanlarda ya da köylerde imkanı olanlarda olduğu görülecektir.

TİGEM 300 koyun projesi için istenen şartlardan bazıları şu şekildedir:

  • Hayvanların barınacağı alanların olması
  • Katı yem olanağının bulunması
  • Hayvanların besleneceği yerlerin çevresinde yeterli seviyede mera olması
  • Başvuru yapacak olan üreticilerin genç olması

Bu şartların sağlanması durumunda TİGEM tarafından verilen destek alınabilecektir. Fakat burada farklı bir durum daha vardır. Söz konusu proje için belli bir kontenjan belirlenmiştir. Bu kontenjanın aşılıp aşılmayacağı tam olarak bilinmiyor. Bundan dolayı aşırı başvuru olması durumunda şartları çok daha iyi olan kişilere öncelik verilmesi söz konusu olacaktır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: