Arıcılık, Arı Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2019 Başvuru Tarihleri ve Şartları

Üretimi arttırmak için devletin farklı kurumları tarafından tarım ve hayvancılık alanında destekler verilmektedir; arıcılık, arı yetiştiriciliği devlet desteği de bu kapsamda verilmekte ve özellikle arı ve bal üretiminin arttırılması hedeflenmektedir. Bu destekler, başvuru yapan herkese değil, sadece belli şartları sağlayan kişilere verilmektedir. Böylelikle verilen desteğin etkili ve verimli bir şekilde kullanılması hedeflenmektedir.

Devlet kurumları tarafından verilen destekler sayesinde son yıllarda arıcılık alanında önemli gelişimler gözlenmektedir. KOSGEB, Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası başta olmak üzere farklı devlet kurumları, uygun koşullu krediler ile bu alanı desteklemektedir. Verilen kredilerin bir kısmı düşük faizle verilirken, bir kısmı ise hibe şeklindedir. Yani alınan kredinin geri ödemesi yapılmamaktadır. Arı yetiştiriciliği devlet desteği, bu alanda bulunan kişileri kapsadığı gibi yeni yatırım yapacak olan kişileri de kapsamaktadır.

Arı yetiştiricileri devlet desteklerinden yararlanabilir.

Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Arı yetiştiriciliği, dışarıdan bakıldığında son derece basit bir iş gibi görülmesine rağmen, profesyonellik istediğini bilinmelidir. Bu işin yapılabilmesi için öncelikle ciddi bir bilgi sahibi olunması ve arıların tanınması gerekir. Arıların bakımı nasıl yapılır, mevsimlere göre yapılması gerekenler nelerdir, bal üretiminin olması için gereken şartlar, bal ne zaman ve nasıl alınır, kış için hazırlık yapılır mı ve daha pek çok sorunun cevabının bilinmesi gerekmektedir.

Arı yetiştiriciliği devlet desteği sayesinde kovanlar başta olmak üzere farklı malzemelerin alınması konusunda önemli bir kolaylık yaşanmaktadır. Bu destekler sayesinde gerekli olan malzemeler temin edilmeli ve daha sonra ise arılar alınmalıdır. Bu aşamadan sonra arılar için doğal bir ortama gidilmesi yeterlidir. Arılar, çevredeki bütün çiçekleri dolaşacak ve bal üretimi başlayacaktır. Günlük belli bir süre ilgilenilmesi, olası sorunların engellenmesi için çok önemlidir.

Ziraat Bankası arı ürünleri üretenlere hibe kredi sağlamakta.

Arı Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Arı yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi için gerek devlet kurumları, gerekse de bankalar tarafından farklı destekler verilmektedir. Bunların tamamı kredi şeklinde olup sadece arıcılık ile ilgili ürünlerin ve malzemelerin alınmasında kullanılabilmektedir.

Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri Hibe Kredi

Arıcılık alanında verilen teşviklerden birisi olan ve genç çiftçilerin yararlanması hedeflenen hibe kredi için Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri’nden başvuru yapılması gerekmektedir. Bu kredinin miktarı 30.000 TL olup tamamı hibedir. Arı yetiştiriciliği devlet desteği denildiği zaman ilk akla gelen bu teşvikten yararlanılması için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Başvuru yapan kişinin 18 ila 40 yaş arasında olması
 • Başvuru sahibinin sigortalı bir yerde çalışmıyor olması ya da işyerinin olmaması
 • Arıcılık yapılacak olan alanın belirlenmesi (Alan ya başvuru sahibine ait olmalı ya da kiralanmış olmalıdır)
 • Arıcılığın yapılacağı alana ikametin aldırılması ve burada kalınacağının taahhüt edilmesi
 • Verilecek olan hibe kredi ile en az 40 kovan arı ve ilgili bakanlık tarafından belirlenen diğer gerekli olan arıcılık malzemelerinin alınması
 • Başvuru sahibinin 50’den fazla kovanının olmaması

Yukarıda bahsedilen şartlar incelendiğinde arı yetiştiriciliği devlet desteği almanın çok zor olmadığı görülecektir. Arıcılık yapmak için gerekli olan şartlar, zorunlu tutulmuştur. Bunun yanı sıra bu teşvik, bu alana yatırım yapacak olan yeni arıcıları desteklemektedir. Böylece istihdama katkı yapılması da hedeflenmektedir. Bundan dolayı 50’den fazla kovanı olan kişiler, bu destekten yararlanamazlar. Bunun yanı sıra verilecek olan destek ile sadece kovan ve arıcılık malzemeleri alınabilmektedir. Yani bu kredinin farklı bir iş için kullanılması söz konusu değildir. Kredi ile alınabilecek malzemelerden bazıları şu şekildedir:

 • Kovan ve kovan parçaları
 • Arı malzemeleri
 • Arı oğulları
 • Arıcılık kıyafetleri
 • Arıcılık ilaçları
 • Bal dinlendirme tankları
 • Arı yemleri
 • Körükler
 • Diğer plastik malzemeler
 • Bal süzme malzemeleri
 • Bal eritme malzemeleri

Buradaki malzemeler, arıcılığın yapılması için mutlak surette alınması gerekmektedir. İlgili destek de bunu zorunlu tutmuştur.

Arı yetiştiriciliği devlet desteği için ilgili kişiler, bulundukları yerdeki Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne giderek ayrıntılı bilgi almalıdır. Daha sonra gerekli şartların sağlandığı anlaşılır ise buradan verilecek olan internet adresi üzerinde başvuru yapılmalı ve daha sonra bunun çıktısı ile yeniden il müdürlüğüne gelerek ilgili form teslim edilmelidir.

Arıcılar faizsiz kredi alabilirler.

Arıcılık KOSGEB Kredisi

Devlet tarafından verilen bir diğer destek ise KOSGEB aracılığıyla verilmektedir. Buradaki şartlar ise üretim ve istihdam oluşturmaktır. Arıcılığı bu noktada şartları sağladığı bilinmektedir. KOSGEB tarafından verilen kredi hibe ya da faizsiz şeklindedir. Bunlardan yararlanılması için öncelikle detaylı bir proje yapılması ve bununla kuruma başvurulması gerekir. Kurumun ilgili kurulları tarafından yapılacak olan değerlendirmede, başvuru kabul edilirse, kredi desteği sağlanacaktır.

KOSGEB tarafından verilen arı yetiştiriciliği devlet desteği için başvuru yapmadan önce mutlaka uygulamalı girişimcilik sertifikasının alınması gerekiyor. Daha sonra ise verilen desteğin hangi alanları kapsadığının öğrenilmesi ve projenin buna göre yapılması da bir diğer önemli şarttır. KOSGEB tarafından verilen krediler, genellikle üretim için kullanılan malzemeleri kapsamaktadır. Arıcılıkla ilgili bütün malzemeleri kapsamadığı için kurumun internet sitesinde bu konuda detaylı bilgi alınması faydalı olacaktır.

Arı Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Arıcılık doğru yapıldığında son derece kazançlı bir iştir. Buradaki temel husus, bu işin hakkıyla yapılmasıdır. Bilindiği gibi günümüzde doğal bala olan ilgi son derece fazladır ve insanların bu ürüne ulaşabilmek için önemli miktarları vermektedir. Dolayısıyla balın fiyatının yüksek olması, kazancının iyi olduğunun önemli bir işaretidir. Fakat arı yetiştiriciliği devlet desteği ile düşük bir maliyetle yapılmaya başlansa da insanları zorlayabilmektedir. Doğal ortamlar, şehirlerin dışında yer almaktadır ki arıcılık için böyle alanlara gidilmesi gerekir. Bu noktada gerekli olan hassasiyeti gösterecek olan kişilerin kazançları fazla olacaktır. Kazanılacak miktar ise kovan sayısına bağlı olarak değişmektedir.

İyi bir sezonda arıcılar kovan sayısına bağlı olarak beklentilerin üzerinde kazanç elde edebilir. Net bir rakam vermek doğru olmasa da bir kovandan 1.500 TL ve üzerinde kazanç elde edilmesi mümkündür. Bu rakam bazen çok daha yüksek seviyelere çıkabileceği gibi bazen ise özellikle mevsimsel etkilerden dolayı daha düşük seviyelerde kalabilmektedir. Bundan dolayı değişken olduğunun unutulmaması gerekir.

1 Yorum

 1. Burak

  Arı yetiştiriciliği gerek zorluğuyla gerek kazancıyla size acaba başlasam mı dedirtten ciddi mesleklerden bir tanesi. Onlar olmadan bazı şeyler gerçekten ilerlemiyor.

  Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: