Arıcılık Karlı Bir İş mi?

Arıcılık nasıl yapılır? Arıcılık ne kadar kazandırır? Bal arısı ne kadar kazandırıyor? Arıcılık mesleğinin detayları neler? Tüm bilgiler yazımızda.

Sofraların vazgeçilmezlerinden olan bal, arılar tarafından üretilen doğal besinlerden birisidir. Arıcılık mesleğinin meyvesi olarak da nitelendirilen bu besin, insan sağlığı açısından son derece yararlıdır. Bundan dolayı da insanların bala olan ilgisi her zaman yüksek olmuştur. Bütün bunlar ise arıcılığın ne kadar önemli bir meslek olduğunu göstermektedir. Peki, bu meslek gerçekten karlı mı? Zorluğu var mı? İsteyen herkes yapabilir mi?

Arılarla uğraşmak ve onlarla ilgilenmek dışarıdan görüldüğü kadar kolay değildir. Kısacası bu mesleğe matematik olarak bakılması doğru olmayacaktır. Bazı kişiler her kovandan şu kadar kilo bal gelse, toplamda da şu kadar eder, onu şu fiyata satsak toplam şu kadar gelirimiz olur şeklinde hesaplamalar yapmaktadır. Bu hesaplamalar teoride doğru olsa da pratikte arıcılık böyle değildir. Üretimi etkileyen çok farklı unsurlar vardır ve bunlar da sezon sonunda elde edilecek geliri etkilemektedir.

Bal Gibi Bir İş: Arıcılık

Arıcılığa olan ilgi her dönem yüksek olmuştur fakat bu mesleği devam ettiren kişilerin sayısı çok fazla değildir. Çünkü bal üretimi için insanların farklı fedakarlıklarda bulunması gerekmektedir. Bunların başında kişilerin evlerinden uzakta, dağlarda yaşaması gerekiyor. Yılın büyük bir kısmının evden uzakta geçirilmesi, insanları çok zorlamaktadır. Dağlarda ya da yaylalarda elektrik, su ve diğer unsurlar olmadığı için insanların yaşam kalitesinin oldukça düşük olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Arıcılık Karlı Bir İş mi?

Dağlarda yaşamayı göze alan ve arıcılık yapan kişiler, elde ettikleri ürünlerin kalitesini arttırmak için de fedakarlıkta bulunması gerekiyor. Özellikle bazı sezonlarda yeterince çiçek olmamakta ve arılar da bal üretememektedir. Böyle zamanlarda bal az olduğu için bunların kış için arılara bırakılması gerekmektedir. Bu da bütün bir yılın boşa gitmesi anlamına gelebilir. Bazen de farklı hastalıklara bağlı olarak arıların ölmesi söz konusu olabilir.

Yukarıda bahsedilenler, bu işin olumsuz yönleridir. Fakat bunun yanında olumlu yanları da çok fazladır. Özellikle şehrin gürültüsünden uzak durmak isteyenler için son derece önemli bir fırsattır. Doğa ile baş başa kalmak, bazı insanlar için adeta tatildir. Bunun yanında genel olarak üretimin fazla olması, üreticilerin yıl sonunda önemli bir gelir elde etmesini de sağlar. Bu bakımdan “bal gibi meslek” nitelendirilmesi yapılması yanlış değildir.

Bal Satışında Pazar Sorunu

Arıcılık yapanların en önemli sorunlarından birisi pazardır. Özellikle son dönemde doğal olmayan yollarla üretilen balların fiyatlarının çok düşük olması, gerçek balın satışını da zorlaştırmaktadır. Piyasada reçelden daha ucuza bal satın almak mümkündür. Bunlar her ne kadar sağlıksız olsa da bazı insanlar tarafından alınmaktadır.

Gerçek bir balın fiyatının 40-60 TL seviyelerinden başlaması, satışlarda sorun oluştursa da zamanla bu sorun aşılmaktadır. Özellikle doğal beslenmek isteyen kişilerin kaliteli ürünlere olan ilgisi son derece fazladır ve bundan dolayı bir noktadan sonra pazar sorunu aşılmaktadır. Bütün bunlar değerlendirildiğinde, doğada zaman geçirmek isteyenler için bu mesleğin son derece uygun olduğunu söylemek yanlış olamayacaktır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: