Bakla Fiyatları 2019 Ne Kadar?

Bakla fiyatları 2019’da ne kadar? Bakla hal fiyatı ne kadar? Bakla tarla satış fiyatı yükseldi mi? Bakla üretim miktarı arttı mı? Detaylar yazımızda.

Otsu bir bitki olan bakla, ülkemizin pek çok noktasında ekilmektedir. Çiftçiler tarafından üretilen bu ürünün fiyatı, farklı unsurlara göre değişmektedir. Bakla fiyatları, özellikle hasat mevsiminde düşük olurken, diğer dönemlerde nispeten daha yüksek olur. Kış aylarında fiyatlar biraz daha tırmanmakta, hatta bu ürünü bulmak dahi zorlaşmaktadır.

Baklagiller familyasına ait bir ürün olan ve ful adı ile tanınan bakla besin değeri ile dikkat çekmektedir. Bakla hal fiyatları da buna bağlı olarak oldukça değişkenlik gösterir ve kalite arttıkça rakam da artar. Bilinen bitkilerden farklı bir yapıya sahip olan bu ürünün kökü, yaklaşık 1 metre derine kadar gitmektedir. Üründe açan çiçeklerin hem görüntüsü hem de kokusu çok farklıdır. Yeşil yani yaş iken tüketilebilen bu ürün, kurutularak da tüketilmektedir. Kurutulduğunda rengi kahverengi olmaktadır.

Bakla Fiyatları Ne Kadar?

Ülkemizdeki pek çok halde alım satımı yapılan bu ürüne ait rakamlar, serbest piyasada belirlenmektedir. Hasat döneminden sonraki zamanlarda fiyatları aşağı seviyelere inen bu ürün, diğer dönemlerde ise nispeten biraz daha pahalıdır.

Bakla Fiyatları 2019 Ne Kadar

Bütün tarım ürünlerinde olduğun gibi baklada da rakamlar serbest piyasada belirlenmektedir. Arz talep durumuna göre rakamlar değişirken satılan bölge de bakla fiyatları için belirleyici olmaktadır. Üretim bölgelerinin yakın noktalarda satış fiyatlarının çok daha yüksek olduğu söylenebilir. Fakat genel olarak bu ürünün fiyatı, 2,00 TL ile 5,20 TL arasında değişmektedir. Bu değişkenliğin bir başka nedeni de kalitededir. Bakla hal fiyatları, satış yapılan yere göre de değişkenlik gösterebilir.

Bakla, otsu bir bitkiden elde edilir ve yeşil olarak satışa sunulur. Oldukça hassas olan söz konusu bitki genellikle Akdeniz, Ege ve Güney Marmara gibi bölgelerde yetiştirilir. Yeşil olmasına bağlı olarak ithalatı ve ihracatının yapılması biraz daha zordur ve sadece yakın noktalara bu işlemler yapılabilir. Bundan dolayı rakamlar genellikle iç dinamiklere göre oluşmaktadır.

Baklanın Faydaları Nelerdir?

Bakla, vitamin ve protein bakımından oldukça zengin bir üründür. İçerisinde magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, B ve K vitaminleri yer almaktadır. Bundan dolayı da insan sağlığı için olumlu etkileri oldukça fazladır. Baklanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Vücut içerisindeki dengeyi sağlar ve kötü kolesterolün dışarı atılmasını sağlar.
  • İçeriğindeki kalsiyum ile kemiklerin güçlenmesini sağlarken demir ile de kan yapımına destek verir.
  • Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemine yardımcı olur ve kabızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Böbreklerde meydana gelen kum ya da taşın dökülmesine yardımcı olur.
  • Oldukça besleyici olan söz konusu ürün, aynı zamanda iştah açıcı bir özelliğe de sahiptir.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: