Beklenen Kümes Hayvancılığı Açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu, tavuk ve yumurta üretimine ilişkin verilerini açıkladı. Bu verilere göre yumurta üretimi eylülde, bir önceki aya göre 1,9 azaldı ve 1.6 milyar adet oldu. Ancak bu verilere göre yumurta üretimi geçen yıl aynı aya göre de arttı. 1.1’lik bir artış ile Eylülde 1,6 milyar tane yumurta üretildi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde tavuk üretimine de yer verdi. Buna göre eylül ayında kesilen tavuk, bir önceki aya göre 1.7 oranında arttı. 94 milyonluk üretim ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.4 daha fazla tavuk üretimi gerçekleşmiş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu yalnızca tavuk ve tavuk yumurtası üretimine değil, hindi eti üretimine de istatistiklerinde yer verdi. Bu verilere göre eylül ayında kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre yüzde 5.1 arttı. Geçen yıl aynı aya göre ise yüzde 30.7 arttı. 557 bin kesilen hindi, kırmızı etin tavan yaptığı tarihlerce çokça satıldı. Tavuk etinde de bir artış söz konusu. Eylülde kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 2.4 oranında arttı. Geçen yıla göre ise 7.1 oranında arttı ve 165.953 ton oldu. Eylül ayında tam 5.892 ton hindi eti üretimi yapıldı. Bu verilere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti yüzde 4.7, hindi eti ise 3.7 oranında artış gösterdi.

2 Responses

  1. Hikmet

    Ülke olarak yaptığımız faaliyetlerde kafamız karışıyor. Her gün yeni düzenlemeler, açıklamalar. Bu seferki az gözükse bile detaylı çok şey anlatıyor. Umarım anlayan anlar.

    Cevapla
  2. Ömer ÖZTÜRK

    İlk tavukçuluk desteği açıklandığında millet koşa koşa bu işe yöneldi. Kazananlar vardı yok demiyorum ama destek alanları yarısından çoğu patladı ve şu an ödemeleri bile yapamıyorlar. Zor durum Allah herkese kolaylık versin

    Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: