Bezelye Fiyatları 2019 Ne Kadar?

Bezelye fiyatları 2019’da ne kadar? Halde bezelye ne kadar ediyor? TMO bezelye fiyatı ne kadar? Bezelye fiyatı arttı mı? Detaylar yazımızda.

Dünyanın pek çok farklı noktasında olduğu gibi ülkemizde de bezelye yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bezelye fiyatları, pek çok unsurdan etkilenmesine rağmen bunların arasında en önemli olanın satış dönemi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hasat zamanına yakın dönemlerde rakamlar, daha düşük olurken diğer dönemlerde ise nispeten daha yüksek olur.

Bilindiği gibi bezelye, yeşil tüketilen bir üründür. Buna bağlı olarak da hasat zamanından sonra bunların fazlasının uygun ortamlarda depolanması gerekir. Daha sonraki dönemlerde ise ihtiyaç durumuna göre piyasaya verilir. Fakat kış aylarında söz konusu ürünü bulmak oldukça zor olabilir. Bezelye besin değeri olarak oldukça zengindir ve bundan dolayı insanlar tarafından fazlaca tüketilmektedir. Bunun haricinde insan sağlığına bezelyenin faydaları oldukça fazladır. Söz konusu durum da tüketim miktarını arttırmaktadır.

Bezelye Fiyatları Ne Kadar?

Milattan önceki dönemlere ilişkin yapılan araştırmalarda bu ürünün insanlar tarafından tüketildiği görülmektedir. Buna bağlı olarak Amerika, Avrupa ve Çin gibi farklı noktalarda yetiştirilmektedir. Bezelye tüccar fiyatları ise her ülkenin şartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle arz talep durumu ve üretim esnasındaki maliyetler, rakamların oluşmasında etkilidir.

Bezelye Fiyatları 2019 Ne Kadar

Bezelye fiyatları, hasattan hemen sonra düşük seviyelere gerilemesine karşın daha sonraki dönemlerde hızla yükselmektedir. Buna ilişkin hal rakamları şu şekildedir:

  • Ekim ayı rakamları: 0,50 TL ile 1 TL arasında
  • Kasım ayı rakamları: 2,50 TL ile 3 TL arasında

Buradaki rakamlar günlük bazda dahi değişmektedir. Bunun haricinde söz konusu rakamlar, haldeki fiyatlardır. Dolayısıyla da pazar ya da marketlerde daha yüksek olacaktır.

Bezelye besin değeri nedeniyle fazlaca tüketilmesine karşın, insanlar her zaman bütçelerine göre kaliteli ürünleri tercih etmektedir. Bundan dolayı bezelye tüccar fiyatları oluşmasında, kalite önemli bir yer tutar. Çiftçiler daha kaliteli ürünler alabilmek için kullanılan tohumdan gübreleme ve sulamaya kadar pek çok hususa büyük önem verir.

Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile insanları şaşırtan bir bitki olan bezelye, sağlık açısından çok faydalıdır. Kalori bakımından zayıf olan bu ürün, diyet yapanlar için önemli bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Üründe A, C, E ve K vitaminleri bulunur. Bunun dışında niasin, pridoksin, demir, bakır, manganez, çinko, magnezyum ve tiamin gibi mineralleri de içerir. Bütün bunlara göre bezelyenin faydaları şu şekildedir:

  • Vücutta bulunan kolesterolün dengelenmesinde aktif olarak rol oynar.
  • Saçların dökülmesini uzun vadede önler.
  • K vitamini bakımından oldukça zengindir ve insanların bu vitamine olan ihtiyaçlarını karşılar.
  • Askorbik ve folik asit kaynağı olarak bilinir.
  • Farklı kanser türlerinin tedavisine katkı yapar.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: