Buğday Fiyatları 2019 Ne Kadar?

Buğday fiyatları 2019 yılında ne kadar? Buğday üreticisi ne kadar kazanacak? Buğday tarla fiyatı ne kadar belirlendi? Detaylar yazımızda.

Ülkemizde üretilen tarım ürünleri arasında bulunan buğday, gıdaların ana maddesi olan un üretiminde kullanılmaktadır. Bundan dolayı buğday fiyatları hem çiftçileri yani üreticileri hem de tüketicileri etkilemektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alınan buğday için fiyat, yine burası tarafından farklı unsurlara göre belirlenmektedir.

Buğday Fiyatları Nelere Göre Değişmektedir?

Fiyatları etkileyen farklı unsurlar bulunmaktadır ve bunların başında üretilen buğdayın cinsi gelmektedir. Ürünün türüne göre farklı alanlarda kullanılmakta ve bu da fiyatların değişkenlik göstermesine neden olmaktadır.

Fiyatların farklılık göstermesini en önemli nedenlerinden birisi de üretim miktarıdır. Bir sene boyunca etkili olan iklim, kullanılan tohumlar ve diğer unsurlar sebebiyle yıllara göre üretilen buğday miktarında ciddi farklılıklar meydana gelmektedir. Eğer üretim miktarı fazla ise doğal olarak buğday fiyatları aşağı yönlü olarak hareket etmektedir. Fakat iklimin normalin dışında seyretmesi ve benzer sebeplerden dolayı üretim düşerse bu defada fiyatlar yukarı doğru hareket edecektir.

Fiyatlardaki değişkenliğin bir başka nedeni ise devlet tarafından izlenen tarım politikalarıdır. Bilindiği gibi son yıllarda tarımsal ürünlerle ilgili ithalatlar yapılmaya başlanmış ve bu da yerli üreticilere ciddi darbe vurmuştur. Dışarıdan getirilen ürünler, iç piyasadaki fiyatların aşağıya çekilmesini sağlayarak tüketicilere avantaj gibi gözükse de üreticilere ciddi zarar vermektedir. Söz konusu durum ülke ekonomisi için de son derece olumsuzdur. Çünkü bir noktadan sonra tamamen dışa bağımlı olma gibi bir durum söz konusu olacaktır.

2019 Yılı Buğday Fiyatları

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan 2019 yılı için geçerli olan buğday fiyatları şu şekildedir:

  • Makarnalık Buğday: 1.260 TL
  • Anadolu Kırmızı Sert Buğday: 1.217 TL
  • Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğday: 0.996 TL
  • Diğer Beyaz Buğdaylar: 1.085 TL
  • Diğer Kırmızı Buğdaylar: 1.075 TL

Buğday Fiyatları 2019

Burada yer alan rakamlar, günlük olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bunlar Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan günlük piyasa rakamlarıdır. Günlük olarak yapılan satışa bağlı olarak fiyatlar aşağı ya da yukarı yönlü hareket edebilmektedir.

Bunların haricinde ise çiftçilerin ürünlerini sattıkları il de çok önemlidir. İllerde bulunan ofislerin ödedikleri fiyatlar arasında farklılıklar bulunmakta ve bunlar da TMO tarafından düzenli olarak çiftçiler ile paylaşılmaktadır. 

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: