Devlet Desteği İpek Böceği Yetiştiriciliğine Var mı? İpek Böcekçiliği Hibe Kredileri

İpek böceği yetiştiriciliği devlet kredi desteği var mı? İpek böceği banka kredileri ne kadar faizle veriliyor? İpek böceğinde devlet hibe kredileri. Detaylar yazımızda.

İpek böceği yetiştiriciliği nasıl yapılır yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

İpek böceği devlet desteği özellikle tekstil sanayine de çok büyük bir fayda sağlıyor. Bilindiği gibi 2017 Nisan ayından itibaren alınmış olan kararla bu konuda devlet destekleri verilmiş bulunuyor. Elbette ki ipek böceği yetiştiriciliği bu anlamda önemli bir kilit nokta. Yetiştirmek isteyen kurumlar ve kişileri destekleyerek bu teşvikleri sunan devlet de bazı noktalarda belirli kıstaslar koyuyor. Bunlar için hibeler ve krediler oldukça avantajlı. Özellikle ipek böceği yetiştiriciliğinin getirisi de düşünüldüğünde ilk yatırım açısından gerçekten de çok avantajlı bir fırsat sunulmuş oluyor.

2017 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen bu kapsamda sizler de yatırımlarınızı gerçekleştirebilir ve devlet desteği ile bu işlerinize çok daha kolay bir şekilde başlayabilirsiniz. 2019 yılında da devam edeceği kesin olarak biliniyor. Elbette burada dut bahçesi ile ipek böceği yetiştiriciliğinin birbirini kapsaması çok önemli. Bu hibeden yararlanmak isteyen çiftçilerin, üreticilerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bu anlamda gerekli koşullar yerine geldikten sonra devlette gerekli destekleri sizlere sunuyor. Böylece ipek böceği devlet desteği sayesinde daha hızlı bir şekilde büyüyebiliyor.

İpek böceği banka kredisi

İpek Böceği Yetiştiriciliği Kredi Başvuruları

İpek böceği devlet desteği konusunda herkesin tabii ki aklında bazı soru işaretleri var. Bu projelerin kabul edilmesi için bazı noktalar olduğunu hepimiz biliyoruz. Burada proje yürütme birimleri ve İl Tarım müdürlükleri bu konuda sizlere yardımcı oluyor. Hibe başvuruları bu şekilde kabul edilebiliyor. İllere ait Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne bu anlamda başvuruda bulunabiliyorsunuz. Başvuru süresi dolana kadar mesai saati içerisinde yapılması gerekli ve yeterli oluyor. Yalnız kurye ile faksla veyahutta e-mail ile böyle bir başvuru yapma şansınız yok. Bu başvurular dikkate alınmıyor. Bunları da bilmeniz gerekir.

İpek böceği banka kredileri özel olarak verilmiyor ancak proje sunulursa kredi alınabilir.

Bazı belgeleri hazırlayarak bu belgelerle birlikte sunmanız gerekiyor. Elbette bunların arasında en önemli olan noktaların başında proje taslağı geliyor. Sizler eğer ipek böceği yetiştiriciliği yapacaksanız bununla ilgili gerekli altyapıyı kurmanız ve bunu projesel hale getirmeniz çok önemli. Bu anlamda devlet desteği şu anda 250 bin TL’ye kadar sağlanabiliyor. Bu hibe faizsiz bir şekilde yapıldığı gibi 30 bin liralık da bir hibe krediye ulaşabiliyorsunuz.

İpek böceği devlet desteği ile ilgili sizlere gerekli başvuru belgeleri ile ilgili de bilgi vermeye çalışalım.

  • Proje taslağı: Konu ile ilgili olarak en azından projenin taslağının çıkartılması gerekiyor.
  • Sermaye yapısı: Kuracağınız şirketle ilgili gerekli sermaye yapısının belirtilmesi gerekiyor.
  • Arazinin tapusu ya da kira kontratı: Burada kira kontratı noter onaylı olarak olması isteniyor. Yapacağınız işlem için gerekli olan arazinin belirtilmesi de önemli.
  • Noter tasdikli imza sirküleri: Şirket kurulacağı esnada ve başvuru esnasında bu imza sirküleri çok önemli. Kaç kişilik bir şirket kuruluyorsa bu durumda ona göre imza sirkülerinin olması gerekiyor.
  • İkametgah, nüfus cüzdan fotokopisi gibi tespit için belgeler: Nüfus cüzdanı fotokopisi ve İkametgahınız gibi belgeler tamamen bulunduğunuz lokasyonda oturup oturmadığını ve gerekli şartlara haiz olup olmadığınız için kontrol amaçlıdır.
  • Hibe başvuru formu: Bu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından sizlere ulaştırılmaktadır. Buradan giderek alabileceğiniz gibi aynı zamanda internetten de tedarik edebiliyorsunuz.
  • Firmaya ait Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi örneği: Burada tabii ki sizin firmanızın kuruluşu ile birlikte sermaye yapısını da nihai bir şekilde gösteren gazete örneği de çok önemli. Özellikle bunlar tüzel kişiler için gerekli olan evrak olduğunu söylemek lazım.
  • İpek böceği Ziraat Bankası kredi

İpek Böceği Banka Hibe Kredi

İpek böceği yetiştiriciliği konusunda elbette ki önemli olan noktalardan bir tanesi ipek böceği devlet desteği fırsatından yararlanan kişilerin en az 3 yıl boyunca bu faaliyetlerini sürdürmeleri gerekiyor. Ayrıca yararlanan kişi bu ödeneklerle belirli ekipmanlar, alet ve makine gibi şeyler alarak 3 yıl boyunca üretime devam etmelidir. Bununla ilgili olarak yönetmelik sizden bir taahhütname imzalamanız istemektedir.

Hibeler, dut bahçesi tesisi veyahutta toplu besleme evi yapımı gibi şeyleri kapsamaktadır. Bu arada şunu söylemek lazım, tekstil üretimi için alınacak olan makineler bu sisteme dahil değildir. Ayrıca tesisle ilgili olarak yapılacak olan inşaat maliyetleri de hibe kapsamı içerisinde alınmaz. Destek oranı 250 bin TL’ye kadar uzanırken hibe 30 bin TL’ye kadardır. Hibe sistemleri ile alakalı olarak şunu da söylemek gerekli. İpek böcekçiliğinin kapsayan hayvancılık hibelerinde destek oranı %100 olarak sunulmuş bulunmaktadır. Bu da yatırımınızın tamamını alabileceğiniz bir destek koşulu olarak karşımızda olmakta ve daha kolay bir girişimcilik fırsatı doğurmaktadır.

İpek böceği banka kredisi alabilmek için projenizi onaylatmanız gerekmektedir. En doğru bilgiyi Ziraat Bankası gibi proje destekleyen bankalara giderek edinebilirsiniz. Devlet hibe desteği ipek böceği yetiştiriciliği için henüz yok. Ancak Ziraat Bankası ipek böceği gibi projelere destek verebilmekte. Yanı sıra Deniz Bank, Garanti Bankası ve Halk Bankası da proje desteği sunabilir.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: