Düzce’de Fındık Kilogram Fiyatı Ne Kadar?

Karadeniz Bölgesinin en şirin illerinden birisi olan Düzce, fındık üretimi ile öne çıkmaktadır. İlin farklı ilçelerinde yapılan üretimlerin bir kısmı iç piyasaya sürülürken diğer kısmı ise ihracat ile yurtdışına gönderilmektedir. Düzce fındık fiyatı, buna bağlı olarak döviz ve arz talep dengesinden etkilenmekte ve yıl içinde değişkenlik göstermektedir.

Düzce, daha önce Bolu’ya bağlı bir ilçe iken 1999 depremi sonrasında il olmuştur. Hızlı bir şekilde gelişen şehirde fındık üretimi çok önemli bir yer tutmaktadır. Şehrin farklı noktalarında yaklaşık 626.800 dekar alanda üretim yapılmaktadır. Bunun önemli bir kısmı şehrin ilçelerinden olan Akçakoca’da gerçekleştirilmektedir. Buradaki üretim alanı 218.650 dekar olup söz konusu alanda üretilen fındık miktarı yaklaşık 30 ton civarındadır. Üretimin bu kadar fazla olması, şehir sınırları içerisinde çok sayıda fındık ve fındık ürünü satış noktası bulunmasına neden olmuş durumdadır.

Düzce Fındık Fiyatı

Düzce Fındık Fiyatı Ne Kadar?

Düzce’de üretilen fındıkların kalitesi, orta seviyededir. Giresun fındığından sonra en fazla tercih edilen seçeneklerden birisi olan fındığın fiyatı da buna bağlı olarak ortalama seviyedir. Düzce fındık fiyatı ortalama olarak 12,50 TL ile 14,00 TL arasında değişmektedir. Fakat zaman zaman fiyatların 15 TL seviyesini zorladığı görülmektedir.

Düzce Ticaret Borsası, burada üretilen ürünlerin yurt dışına ihracat edilmesi için farklı projeler yürütmektedir. Bu kapsamda yılın farklı dönemlerinde özellikle Avrupa’da bulunan bazı merkezler ziyaret edilmekte ve hem fındık tanıtımı yapılmakta hem de daha fazla ihracat yolları aranmaktadır. Yapılacak olan ürün satışı sadece fındık ile sınırlı olmayıp aynı zamanda fındık ürünlerini de kapsamaktadır. Bütün bu nedenlerden dolayı Düzce fındık fiyatı, dövizde yaşanan hareketlilikten de etkilenmektedir. Döviz fiyatlarının artması, iç piyasaya da yansımaktadır.

Düzce Fındık Fiyatı

Düzce Fındık Fiyatları ve TMO Etkisi

Her ne kadar ihracat gibi farklı seçenekler olsa da ülkemizde üretilen fındığın çok fazla ve çiftçilerin acil borçlarının olması gibi durumlar bulunmaktadır. Bundan dolayı çiftçiler, ellerindeki ürünleri hızlı bir şekilde satmak istemektedir. Bunu fırsata çevirmeye çalışan firmalar ve tüccarlar farklı dedikodular yayarak fiyatların düşmesine neden olmaktadır. Bu ise TMO tarafından açıklanan fiyatlar ile engellenmektedir.

TMO tarafından yapılan açıklamalarda 1.kalite fındığın kilosunun 14,00 TL’den alınacağı açıklanmıştır. Düzce fındık fiyatı da bu açıklamanın ardından bir miktar daha 12,50 TL seviyelerinden 13 TL seviyelerine kadar yükselmiştir. Düzce’de bulunan çiftçiler böylece ellerindeki kaliteli fındığı daha yüksek fiyattan satma imkanı yakalamıştır.

Fiyatların üretim miktarına bağlı olarak değiştiğinin bilinmesi gerekiyor. Fındık borsalarındaki fiyatlar bundan dolayı günlük olarak değişmektedir. Alım ve satım miktarının farklı olması buna neden olmaktadır. Son 10 günlük süreç incelendiğinde en düşük fiyatın 13,05 TL, en yüksek fiyatın ise 15,10 TL olduğu görülecektir. Bundan dolayı fiyatların günlük olarak borsalardan takip edilmesi çok daha doğru sonuçlar verecektir.

1 Yorum

  1. Cevdet

    2 gün evvel markette kilosu 21 liraydı. Bu belirlenen satış rakamlarından satın alabilmek için nereye gitmemiz lazım?

    Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: