Fındık Borsası 2019

Ülkemizde üretilen tarım ürünlerinin önemli bir kısmı gibi fındığın fiyatı da fındık borsası tarafından serbest piyasada belirlenmektedir. Farklı kentlerden kurulan fındık borsası, rakamların günlük olarak belirlendiği yerlerdir. Buna bağlı olarak söz konusu borsaların üreticiler açısından önemi çok fazladır.

Bilindiği gibi dünyanın en büyük fındık üreticisi Türkiye’dir. Dünyadaki toplam üretimin yaklaşık olarak %70’i Türkiye’de yapılmaktadır. Bundan dolayı da ülkemizdeki ürünlerin önemli bir kısmı ihraç edilmektedir. Geriye kalan kısım ise iç piyasaya ve farklı gıda üretimi yapan firmalara verilmektedir. Farklı şekillerde değerlendirilen fındığın fiyatı da buna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir

Fındık Borsası Fiyatları

Üreticilerin merakla bekledikleri fındık fiyatları, borsalarda şekillenmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan rakamlar, firmaların verdikleri teklifler, tüccarların izlediği strateji, fındık borsası üzerinde etkili olmakta ve rakamlar günlük bazda dahi büyük değişimler geçirmektedir.

Fındık fiyatları incelendiğinde, ilk dikkat çeken husus, her kentteki ürünün farklı rakama sahip olmasıdır. Bunun temel nedeni, ürünler arasındaki farklılıktır. Çünkü üretim yapılan kentlerin tamamı Karadeniz Bölgesinde olmasına karşın ciddi şekilde iklim farklılığı mevcuttur. Batı bölümünde görülen yağış miktarı ile orta bölümde görülen yağış miktarı aynı değildir. Bunun örneği bu yıl bir kez daha görülmüş ve orta bölümde yer alan kentler daha fazla yağış almıştır. Bu durum ise hem ürün miktarının fazla olmasına, hem kalitesinin yükselmesine, hem de hasadın normale göre daha erken yapılmasına neden olmuştur. Tüm bunların sonucu ise rakamların farklılık göstermesidir.

Fındık Borsası

Fındık borsası içerisinde yer alan rakamlara bakıldığında, en yüksek fiyatın Giresun fındığında olduğu görülecektir. Bunun temel nedeni ise ürünün yağlı ve büyük olması ya da daha basit bir ifade ile kaliteli olmasıdır. Borsalarda bu ürünün fiyatı 15 TL seviyesi civarında iken aynı borsalarda 12,50 TL’ye ürün bulmak mümkündür.

Fındık Borsası Ne Zaman Açılır?

Üreticiler için çok büyük öneme sahip olan borsaların ne zaman açılacağı merak edilen konulardan birisidir. Bu sorunun net bir cevabı olmasa da fındık hasadı sonrasında açıldığı söylenebilir. Çünkü burada satım işlemi yapılmakta ve bunun için de ürünün hasat edilmiş olması gerekmektedir. Fındık borsası açıldıktan sonra rakamlar ilk zamanlarda biraz dalgalı olabilir. Fakat zamanla bu dalgalanma geçmekte ve rakamlar dengelenmektedir.

Rakamların dengelenmesi için TMO tarafından yapılan alımların katkısı çok büyüktür. Çünkü rakamlar serbest piyasada şekillenmekte ve çiftçilerin borçlu olduğunu bilen tüccarlar ve firmalar, rakamları aşağıya çekmek için farklı spekülasyonlara girişmektedir. Bunlar ise zaten zor durumda olan çiftçilerin fiyat düşürmesiyle sonuçlanmaktadır. Fakat TMO tarafından yapılacak olan alımlara ilişkin rakamların devreye girmesi ile birlikte bu tür durumlar son bulmakta ve rakamlar dengelenerek çiftçilerin olası mağduriyetleri engellenmektedir. Bu tür spekülasyonlardan zarar görmek istemeyen çiftçilerden bazıları ise ürünlerini genellikle yıl sonuna kadar bekletmekte ve daha sonra satmaktadır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: