Fındık Fiyatı Doğal Afetlerden Etkileniyor

Fındık fiyatı ne kadar? Fındık fiyatı neye göre değişmekte? Fındık fiyatı 2019 yılında ne kadar olacak? Fındık ithalat ve ihracat fiyatları.

Karadeniz Bölgesinde yetiştirilen fındığın bir kısmı iç piyasaya verilirken diğer kısmı ise ihraç ediliyor. Fındık fiyatı, bundan dolayı sadece ülkemizdeki koşullara bağlı olarak değil, dünyadaki bütün gelişmelere göre şekilleniyor. Buna karşın, ülkedeki gelişmelerini önemi çok daha fazladır. Özellikle doğal afetler, rakamların ciddi şekilde değişkenlik yaşamasına neden oluyor.

Fındık, insan sağlığı için önemli bir besindir. Bundan dolayı düzenli olarak tüketilmesi, sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Dünyadaki üretimin yaklaşık %65’inin ülkemizde yapıldığı dikkate alındığında, vatandaşlarımızın bu bakımdan oldukça şanslı olduğu söylenebilir. Fakat marketlerdeki rakamlar, insanların alım gücünün nispeten üstünde olduğu için bu durumun avantajı tam olarak hissedilmemektedir. Üreticilerde de durum benzerdir ve onlar da alım rakamlarının çok düşük olduğundan şikayet etmektedir. Peki, gerçekte durum nedir?

Fındık Fiyatı Ne Kadar?

Fındık fiyatı, her yıl farklı unsurlara göre belirlenir. Bu yıl açıklanan rakamlar dikkate alındığında, rakamların 12 TL ile 15 TL arasında değişiklik gösterdiği görülecektir. Bunlar, üreticilerden tüccarların alım fiyatlarıdır. Tüccarlar ise iç piyasaya verirken kendi karlarını eklemektedir. Buna bağlı olarak kabuklu olan ürün, marketlerde ve pazarlarda, kilosu 20 TL ile 25 TL arasındaki rakamlara satılmaktadır. Bu durum tüketicilerden olduğu kadar üreticilerden de tepki çekmektedir.

İç fındık fiyatı ise doğal olarak çok daha yüksektir. Kabuklu olan ürünün kırılması ve içinin kavrulması ile elde edilen bu ürünün satış rakamı, 50 TL üzerindedir. Bundan dolayı da alt ve orta gelirli kişilerin rahat bir şekilde söz konusu ürünü tüketmeleri mümkün olmamaktadır. Marketlerdeki bu rakamları gören üreticiler, aradaki tüccarlara ve komisyonculara çok fazla tepki gösteriyor. Fakat bu durum halen bir çözüme kavuşmuş değildir.

Fındık Fiyatları ile Doğal Afetler Arasındaki İlişki

Karadeniz Bölgesi bilindiği gibi bol yağış almaktadır. Yıl içindeki bazı dönemlerde yağış miktarı, normal sınırların dışına çıkmakta ve sel baskınlarına neden olmaktadır. Bu durum sadece Doğu Karadeniz’de değil, diğer bölümlerde de görülmektedir. Bunun son örneği geçtiğimiz yıl Ordu’da yaşandı. Yaz mevsiminin en sıcak ayı olan Ağustos başında yaşanan yoğun yağış, sele neden olmuştur. Kentteki fındık hasadının bir kısmının yapılmış olması, ürünlerin sel ile birlikte denize sürüklenmesine neden oldu. Böylece ciddi bir kayıp meydana geldi ve kentteki rekoltenin dolaylı olarak düşmesi, sele bağlı olarak gerçekleşti.

Ordu’da yaşanan sel felaketinde yüksek miktarda fındık, Karadeniz’e sürüklenmiştir. Bu durum şüphesiz üreticiler için çok büyük bir kayıp anlamına gelmektedir. Fakat bunun haricinde söz konusu felaket, fındık fiyatı için de baskı oluşturmuştur. Fındık borsası ilk açıldığı dönemde bu durum net olarak görülmese de zamanla, Ordu fındığının bulunması zorlaşmıştır. Bu durum ise başta Ordu fındığı olmak üzere bütün piyasaları etkilemiştir. Bu etkinin yıl boyunca süreceği tahmin ediliyor.

Fındık Fiyatlarını Etkileyen Hususlar

Fındık fiyatı, farklı unsurlara göre belirlenir. Bu unsurların başında rekolte yani üretim miktarı gelir. Her yıl farklı miktarlarda üretim yapılması, rakamları değiştirmektedir. Bunun haricinde ise talep durumu da çok önemlidir. Serbest piyasada şekillenen rakamlar, arz talep dengesi doğrultusunda hareket eder.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: