Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredi Seçenekleri

Hayvancılık kredi seçenekleri neler? Hayvancılık hibe kredi hangi bankalardan alınabilir? Hayvancılık kredisi nasıl alınır, nasıl başvurulur?

Devlet tarafından tarım ve hayvancılık alanında yapılan desteklemeler arasında, farklı kredi seçenekleri bulunmaktadır. Geri ödemesiz hayvancılık kredi seçeneği de bunlardan birisi olup son derece avantajlıdır. Söz konusu destek, adından da anlaşılacağı gibi geri ödemesiz olup bunlar kendi içinde ayrılmaktadır. Bazıları tamamen geri ödemesiz yani hibe olurken bazılarında ise ilk birkaç yıl için geri ödeme talep etmemektedir.

Hayvancılık alanında yapılan yatırımlar sonuçlarını direkt değil en az birkaç yıl sonra vermektedir. Bundan dolayı da söz konusu alanda yatırım yapacak olan girişimcilerin desteklenmesi için farklı destekleme seçenekleri geliştirilmiştir. Bunları veren kurumlar arasında ilk dikkat çeken her zaman olduğu yine Ziraat Bankası’dır.

Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredi Ayrıntıları

Yukarıda da belirtildiği gibi hayvancılık kredi noktasında Ziraat Bankası ciddi şekilde öne çıkmaktadır. Banka tarafından verilen kredinin toplam geri ödeme süresi 7 yıl olmasına karşın bunun ilk yılında ödeme yapılmamaktadır. Bundan dolayı da girişimciler bu sürede kendilerini zorlamamakta ve yatırımlarının sonuç vermesini beklemektedir. Bu süreden sonraki 5 yıl içinde ise toplam borç, eşit taksitler halinde ödenmektedir. Buradaki ödeme planı, yine girişimcilerin isteklerine göre şekillendirilebilmektedir.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredi Seçenekleri

Ziraat Bankası tarafından verilen söz konusu kredinin şartları ise girişimcileri zorlayacak cinsten değildir. Hayvancılık kredi şartlarından bazılarının şu şekilde sıralanması mümkündür:

  • Başvuruyu yapan kişin ÇKS kaydının olması
  • Kredi notunun belli bir seviyenin üzerinde olması (İyi ya da çok iyi sınıfı)
  • Satın alınacak olan hayvanların parasının en az %25’ini peşin olarak ödenmesi
  • Krediyi kullanacağı projenin sunulması

Eğer yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa, kişiler en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek çok daha ayrıntılı bilgi alabilir. Müşteri temsilcileri, bu noktada gerekli olan bilgileri detaylı olarak vermektedir. Bu noktada en önemli husus, kişilerin gelirlerinin yapacakları yatırıma oranıdır. Düşük gelir sahibi bir kişinin çok yüksek orandaki kredi talebine olumlu bakılması söz konusu değildir. Bundan dolayı kişilerin bu hususa dikkat etmesi çok önemlidir.

Ziraat Bankası tarafından verilen hayvancılık kredi desteği, sadece bunlarla sınırlı değildir. Farklı şartlara sahip seçenekler de vardır ve bunlar arıcılıktan küçükbaşa varıncaya kadar farklı alanları kapsamaktadır. Dolayısıyla da bu alanda yatırım yapacak olan kişilerin beklentilerinin etkin bir şekilde karşılanacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

TİGEM Hayvancılık Kredisi Şartları

Tarım İşleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından yürütülen 300 koyun projesi, üreticilerin yoğun ilgisini çekmektedir. Burada verilen koyunlar hibe olmayıp ücreti karşılığında satılmaktadır. Fakat ücreti daha sonra talep edilmektedir. Bu noktada zorlanacak olan kişiler için de hayvancılık kredisi imkanı bulunmakta ve bu da Ziraat Bankası tarafından verilmektedir. Dolayısıyla üreticilerin, TİGEM tarafından sağlanan bu önemli imkandan çok rahat bir şekilde yararlanmaları mümkündür. Bunun için sağlanması gereken şartlar ise yukarıdakilere benzerdir. Bunlara ek olarak kişilerin köyde yaşaması ve hayvancılık için uygun mera ve barınağının olması gerekmektedir.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: