Gübre Devlet Desteği 2019 Yılında Ne Kadar?

Gübre devlet desteği 2019 yılında verilecek mi? Devlet gübre ve mazot desteği nasıl alınır? Gübre fiyatları 2019 yılında ne kadar belirlendi?

Tarımsal üretimi arttırmak için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere farklı desteklemeler veriliyor. Gübre devlet desteği 2019 de bunlardan birisidir ve üreticiler için çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü üreticiler, hangi ürünü ekerse eksin, mutlaka gübre kullanmaktadır. Bunun maliyetinin bir kısmı, verilen destek ile karşılanıyor ve üreticiler az da olsa maddi olarak rahatlıyor.

Devlet tarafından verilen desteklerin ne kadar olacağına dair hesaplamalar her yıl yenileniyor. Açıklanan rakamlar 1 dekarlık alan içindir ve üreticiler topraklarının büyüklüğüne bağlı olarak farklı miktarlarda destekleme almaktadır. Bundan yararlanabilmek için ise bazı şartların sağlanması ve zamanında başvurunun yapılması gerekiyor.

Gübre Devlet Desteği Ne Kadar?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerden birisi olan gübre devlet desteği 2019 ile birlikte farklı destekler de açıklanmaktadır. Genellikle mazot ve gübre için verilen destek birlikte hesaplanmakta ve çiftçilere bu şekilde verilmektedir. Bundan dolayı da ekilen ürüne bağlı olarak rakamlar farklılık gösterebilmektedir. Gübre için rakamlar sabit olmasına rağmen mazotta ciddi farklılıklar vardır. Destekleme kapsamında olan ürünlerin ekimini yapan çiftçilere dekar başına 8 TL gübre desteği verilmektedir. Ekim yapmayan ve tarlasını nadasa bırakanlara ise bu destek verilmemektedir. Nadasa bırakanlar sadece mazot desteğinden yararlanabilmektedir.

Gübre Devlet Desteği 2019 Yılında Ne Kadar

Yukarıdaki bahsedilen rakam, daha önceki dönemde 4 TL seviyelerindeydi ve ciddi bir artış yaşadı. Bunun temel nedeni ise dövizdeki artışa bağlı olarak maliyetlerin ve gübre fiyatlarının ciddi bir artış yaşamasıdır. Benzer bir durum önümüzdeki süreçte tekrarlarsa, verilen gübre devlet desteği 2019 yılında biraz daha yukarılara çıkabilir.

Gübre Devlet Desteği 2019 Başvurusu

Çiftçilerin bu destekten yararlanabilmesi için mutlaka zamanında başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru için ise ÇKS kaydı olması önemli bir zorunluluktur. Çünkü bu kayıt, devlet için kişinin çiftçi olduğunu ispatlamaktadır. Bunun dışında istenen şartlar ise şu şekildedir:

  • Bakanlık tarafından belirtilen tarihler içerisinde uygun bir dilekçe ile Tarım İl/İlçe Müdürlükleri’ne başvuru yapılması
  • En az 1 dekar toprağa sahip olmak
  • 50 dekardan fazla toprağı olanların tarlalarının toprağını analiz ettirmesi gerekiyor.

Bu şartların sağlanmaması halinde çiftçilere destekleme ödemesi yapılmayacaktır.

Toprak analizi, gübre devlet desteği 2019 için çok önemlidir ve burada bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu analiz her 50 dekarlık alan için yaptırılmak zorundadır. Örnek vermek gerekirse 241 dekar tarlası olan kişinin 5 toprak analizi yaptırması gerekiyor. Fakat kişi, sadece 200 dekar için 4 analiz yaptırışa, geriye kalan 41 dekar için gübre desteği alamaz, sadece mazot desteği alabilir. Çiftçilerin bu hususa çok dikkat etmesi gerekiyor. Yapılan analiz neticesinde toprağın hangi ürün için daha uygun olduğu çok rahat bir şekilde anlaşılacak ve bu da yüksek verim alma adına çok önemli bir adım olacaktır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: