Gübre Fiyatları 2019 Yılında Ne Kadar?

Gübre fiyatları 2019 yılında ne kadar olacak? TMO gübre kilogram fiyatı nedir? Çiftçiye 2019’da gübre fiyatlarında indirim ve destek var mı?

Tarımın olmazsa olmazlarından olan gübre fiyatları 2019, farklı unsurlara göre şekillenmektedir. Üstelik bu şekillenme, gübrenin satın alındığı yere göre dahi farklılık göstermektedir. Bundan dolayı net bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir. Buna karşın, rakamların giderek yükseldiği de bilinen bir gerçektir ve söz konusu durum, çiftçilerin üretim maliyetlerini sürekli olarak yukarı taşımaktadır.

Tarım, farklı aşamalardan oluşan bir süreç olarak tanımlanırsa, gübreleme bu sürecin en önemli sac ayaklarından birisi olacaktır. Çünkü tohum ile toprak buluştuktan sonra dışarıdan desteklenmesi ve verimliliğin arttırılması gerekiyor. Bu destekleme, gübre ile yapıldığından dolayı çiftçiler tarafından düzenli olarak kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü bu destekleme yapılmazsa ekilen tohumlar yeterince güçlü filiz vermeyecek ve bu da hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıksızlık anlamına gelecektir.

Gübre Fiyatları 2019 Ne Kadar?

Gübre fiyatları 2019 hakkında detaylı inceleme yapıldığında, satım yapılan yerlere göre rakamların değiştiği görülecektir. Çiftçilere verdiği destekle dikkatleri üzerine çeken Tarım Kredi Kooperatifi, farklı markalara ait ürünleri uygun fiyatla üreticilere sunmaktadır. Bu markalardan bazıları Toros, Dap, Bağfaş, Gübretaş ve İgsaş şeklinde sıralanabilir. Bu markalara ait gübreler, il ya da ilçelerde bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınabileceği gibi internet üzerinden de alınabilir. Buraların uygun fiyatlar sunması, çiftçilerin genel olarak buralara yönelmesine neden olmaktadır.

2019 Gübre Fiyatları

Yukarıda bahsedilen firmalara ait gübrelerin fiyatları incelenirken bunların içeriklerinin birebir aynı olmadığının da bilinmesi gerekiyor. Gübre fiyatları 2019, bundan dolayı ciddi farklılıklar gösterebilir. Torba bazındaki rakam farklılıkları önemsiz görülse dahi toplu alımlarda bu farklılıklar ciddi rakamlara dönüştüğü için çiftçilerin seçimlerini dikkatli yapması gerekiyor.

2019’da Gübre Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Tarım Kredi Kooperatifi ya da farklı noktalarda satılan gübrelerin fiyatlarını belirleyen çok sayıda unsur vardır. Öncelikle söz konusu ürünlerin bir kısmının ülkemizde üretilmediği ve dışarıdan ithal edildiği bilinmektedir. Buna bağlı olarak da rakamlar, dövizden direkt olarak etkilenmektedir. Dövizin son dönemdeki hareketliliği dikkate alındığında ise 2019 yılındaki fiyatların çok daha yüksek olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Gübre, yoğun olarak kullanılan bir üründür ve bundan dolayı genellikle kamyonlarla nakledilir. Dolayısıyla nakliye masraflarının incelenmesi ve hangi yönde gittiğine bakılması, gelecek yılki rakamlar hakkında ciddi bir fikir verecektir. Bütün bunların yanı sıra, arz talep konusu da çok önemlidir. Çiftçilerin sürekli artan talebi, fiyatları bir noktaya kadar baskılamakta ve böylece rakamlar daha da artmaktadır.

Güncel Gübre Fiyatları

Aşağıda bazı markalara ait güncel gübre fiyatları 2019 yılı verileri yer almaktadır. Söz konusu rakamlar, günlük olarak değişebilir. Bundan dolayı fiyatların bu şekilde incelenmesi gerekiyor:

  • Kompeze Gübre: 130-140 TL
  • Amonyum Sülfat AS: 83-87 TL
  • TSP Triple Süper Fosfat: 140 TL
  • Süper Ekin: 110-115 TL
  • Nitro Power %33 Azot: 130 TL

Buradaki rakamlar, 50 kg’lık torbalar içindir.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: