Hibe Kredi Almanın Kolay Yolu

Hibe kredi başvuruları nasıl yapılır? Hibe kredi veren bankalar hangileri? Hangi sektörlerde ve projelerde devlet hibe destek kredisi var? Detaylar yazımızda.

Devlet kurumlarından bazıları, üretimi ve istihdamı arttırmak için hibe kredi vermektedir. Bunların çok büyük bir avantaj sağlamasına bağlı olarak girişimcilerin talepleri yüksek seviyelerdedir. Fakat bu fırsattan yararlanmak sanıldığı kolay değildir. Bunun için izlenmesi gereken bir yol ve atılması gereken adımlar vardır. Söz konusu adımlar yanlış atıldığında, verilen bütün emekler boşa gidecek ve talepler reddedilecektir.

Girişimcileri destekleme denildiği zaman ilk akla gelen kurum hiç kuşkusuz KOSGEB’dir. Farklı kurumlar da benzer destekleri sağlasa da onların ki genellikle daha sınırlıdır ya da hibe şeklinde olmayıp faizsiz kredi şeklindedir. Bundan dolayı da KOSGEB tarafından sağlanan şartların çok daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla da bu kuruma başvuran kişi sayısı çok daha fazladır.

Hibe kredi başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB Hibe Kredi Başvurusu

Hibe kredi almak isteyenlerin izlemesi gereken bazı adımlar vardır bunların tamamı kurum tarafından oluşturulan kurallardır. Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor: KOSGEB her başvuranın talebini kabul etmemektedir. Verdiği paranın doğru bir şekilde değerlendirmesini istemekte ve boşa gitmesini aldığı bazı kurallar ile engellemeye çalışmaktadır. Yapılan başvurular da bu şekilde değerlendirilir.

Başvuru yapan kişilerin sahip olması gereken Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası, kurum tarafından ülkemizin her ilinde düzenlenen eğitimler sonucunda verilmektedir. Bu eğitimler 32 saat sürmekte ve girişimcilerin katılımı zorunludur. Kurum tarafından sağlanan fırsatlar yararlanmak isteyenlerin mutlaka söz konusu sertifikayı alması gerekiyor. Şimdi olmasa dahi ileride illa ki lazım olacaktır. Bundan dolayı da kişilerin bu hususa gereken önemi göstermesi çok önemlidir.

KOSGEB’e yapılacak başvurularda, girişimcilerin proje sunmaları gerekiyor. Yani alacakları paralarla nerelere ödeme yapacakları ve böylece hangi yatırımı gerçekleştireceklerini netleştirmek zorundadır. Bu projenin olabildiğince ayrıntılı ve özenli olarak hazırlanması çok önemlidir. Ayrıca istenilen her alanda yatırım yapma gibi serbestlik söz konusu değildir. Sadece kurum tarafından desteklenen alanlarda proje üretilebilir.

Tam bu noktada bilinmesi ve hibe kredi almayı kolaylaştıracak bir husus vardır. Kurum sadece üretim ve istihdam oluşturan projeleri desteklemektedir. Üretim tarım ve hayvancılık alanından olabileceği gibi farklı alanlarda dahi olabilir. İstihdamda da benzer kurallar geçerli olup kişiler istedikleri alanda bunu yapabilir. Fakat üretim ve istihdamdan birisinin kesinlikle projede olması gerekiyor.

Hibe kredi veren bankalar

KOSGEB Hibe Krediyi Ne Zaman Veriyor?

KOSGEB bir banka değildir ve bundan dolayı da banka gibi hareket etmez. Hibe kredi başvurusu yaparken bu hususa dikkat edilmelidir. Kurumun temel hedefi desteklemedir. Yani yeni yapılan yatırımların bazı masrafları için ödeme yapmaktadır. Daha farklı bir ifade ile yatırımcıların yatırımlarını yapması ve bunların da tamamını faturalandırması gerekiyor. Bu aşamadan sonra kurum devreye girmekte ve ödeme yapmaktadır. Yani kurumdan alınan kredi ile yeniden bir yatırım yapılması söz konusu değildir. Bu çok önemli bir ayrıntıdır ve insanların buna dikkat etmesi gerekiyor.

KOSGEB, bilinen farklı bir kurumdur ve kendi içinde kuralları vardır. Belli alanda yapılan yatırımların her kalemi için ödeme yapmaz ve sadece üretimi destekleyen alanlar için ödeme yapar. Örnek vermek gerekirse hayvanların barınacakları alanların inşası için hibe kredi vermez iken süt sağma makinesi için bu krediyi verir. Proje geliştirirken bu tür hususların dikkate alınması, sürecin olumlu sonuçlanması adına son derece önemlidir.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: