Kayın Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Ne Kadar Kazandırır?

Kayın mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır? Kayın mantarı ne kadar kazandırır? Türkiye’de kayın mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılmakta?
Kayın mantarı yetiştiriciliği özellikle maddi getirisi ile dikkat çekiyor. Üreticilerinin dikkat etmeleri gereken noktalar hakkında bu yazımızda gerekli bilgileri vereceğiz. Mantarcılık girişiminde başarısız olmak aslında çok zor. Ancak yetişme ortamının iyi sağlanmaması ve toprağa gerekli önemin verilmemesi bu anlamda olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmanızı sağlayabilir. Bu işin pazarını da doğru bir şekilde araştırmanız gerekli. Çünkü satılacak kişileri öncesinden bulmak sizin doğru ürün geri dönüş almanız açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Aslında kayın mantarı birçok yerde istiridye mantarı olarak bilinmekte. Son yıllarda tüketicinin özellikle bu mantar türleri büyük bir ilgisi olduğunu söylemek lazım.

Kayın Mantarı Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Hem lezzetli hem de sağlığa faydaları olduğu için insanlar daha fazla tüketmeye başlamış bulunuyor. Tabii ki üretmek isteyenler için dikkat edecekleri iki önemli nokta var.
 1. Yetişeceği ortamın çok iyi seçilmesi
 2. Toprağın maksimum seviyede verim sunabilmesi
Bu iki nokta çok büyük önem arz etmekte. Güneş ışığı almayan ortamların bu anlamda kullanılabilmesi ve bodrum katlarının da bu anlamda imalathaneye dönüştürülebilmesi aslında büyük bir avantaj. Birçok kayın mantarı yetiştiriciliği yapan firma da bu anlamda kullanımları sizlere sunmuş bulunuyor. Sizler de bu tip bir imalat ile çok rahatlıkla istediğiniz sonuçlara kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Kayın Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kayın mantarı yetiştiriciliği konusunda öncelikle gerekli bilgilere sahip olmanız gerekli. Mantar yetiştirme sistematiğini iyi kavradığınız zaman sonu gelecektir. Doğada özellikle kavak ve kayın ağaçlarının köklerinde bulunmaktadır. Karanlık ortamlarda oksijeni bol, serin ve nemli yerleri daha fazla sevmektedir. Bu anlamda en ideal yetişme koşulu da doğal ortamın rengine yakın olmalıdır. Detaylı bir şekilde bu mantarın yetiştiriciliği sırasında dikkat etmeniz gereken noktaların yazmak gerekirse;
 1. Kompost
 2. Havalandırma
 3. Verim oranı
 4. Sıcaklık, ışık ve nem durumu
 5. Toplama
 6. Satış

Türkiye’de kayın mantarı üretimi

Bu tip noktalara dikkat ettiğiniz zaman istediğiniz sonuçları rahatlıkla bulabilirsiniz. Ağaçlarda mevcut olan selilöz maddesi bu mantarın ana maddesidir. Eğer sizler de kayın mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bu durumda selüloz oranı yüksek ağaç artıklarının bulunduğu ve özel kompost ortamlar oluşturmanız gerekmekte. Tabii ki özellikle ilk yatırım açısından kompostun nasıl olacağı ve ekonomik olması göz önünde tutulmalıdır. Bu anlamda kayın mantarı üreticiliği yapanlar için saman ve pamuk gibi ana maddelerin kullanılması ekonomik olmasını da beraberinde getirmektedir. Ayrıca besleyici olması nedeniyle özellikle kayın ağacı talaşı ile kavak ağacının talaşını kullanma şansına sahip olursunuz. Kuru madde miktarının da kesinlikle %5’i misel olmalıdır. Bu konuda daha net bir şekilde bilgi alarak işe başlamak sizler açısından daha avantajlı sonuçlar doğuracaktır.

Kayın Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kayın Mantarı Nasıl Satılır?

Kayın mantarı yetiştiriciliği açısından en önemli şeylerden bir tanesi elbette ki bu verimi almış olduğunuz gibi satış alanlarının doğru bir şekilde bulunmasıdır. 2017 yılında semt pazarlarında İstanbul’da 7 ile 12 lira arasında satılan bu mantarlar günümüzde çok daha yükselmiş. İki katı kadar alıcı bulmaya başlamıştır. Elbette ki toptancı açısından bunların fiyatlarını 5 lira ile 10 lira arasında değiştiğini bilmek lazım. Buna göre alternatif satış kanallarının bulunması ve gerekli flaş döneminde yani ilk alım döneminde rahat bir satışın yapılması sizler için de güzel bir avantaj sağlayacaktır.

1 Yorum

 1. Mustafa Ali Harbatlı

  Bu nasıl bir şeymiş böyle yav. Kütükleri de sarmışlar. İyi para ediyor mu acaba? Kayın mantarı yetiştiren birileri varsa bana yazsın buradan, merak ettim.

  Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: