Kırmızı Solucan Gübresi (Kaliforniya) Üreticiliği Nedir, Ne Kadar Kazandırır?

Kırmızı solucan gübresi nasıl üretilir? Kaliforniya solucanı ne kadar kazandırır? Solucan gübresi üretimi ve kullanım alanları? Tüm detaylar yazımızda.

Kırmızı solucan gübresi özellikle son dönemde çok yatırım yapılan bir konu haline gelmiş bulunuyor. Tarımda verim elde etmenin en önemli koşulu, aslında toprağı beslemek ve zenginleştirmek. Buna bağlı olarak solucan gibi toprakta yaşayan ve burada beslenen canlılar aynı zamanda da toprağın besin kaynağının zenginleşmesini sağlıyor. Bu da tabii ki dolaylı olarak gıdanın daha verimli ve daha başarılı şekilde büyümesini sağlıyor. Bunlar bir zincir olarak birbirine bağlanırken elbette ki girişimciler de burada kendilerine bir yol arıyorlar.

Kırmızı Solucan (Kaliforniya Solucanı) Gübresi Üreticiliği

Kaliforniya solucanı olarak da bilinen kırmızı solucan toprağın mineral değerini zenginleştirmekte. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum. Bu yüzden de özellikle tarım arazilerinde çok fazla kullanılmaya başlanmış bulunuyor. Bu sayede toprağın verimini arttırabiliyorsunuz ve gübresi ile çok daha hızlı bir büyüme elde etme şansına da sahipsiniz. Kırmızı solucan gübresi üretimi konusunda insanların da özellikle tercih etmesinin ve bu konuda yatırım yapmasının aslında en önemli sebebi budur desek yalan olmaz.

Kaliforniya Solucanı Gübresi Nasıl Üretilir?

Günümüzde ciddi bir girişim payı bulunan solucan gübreleri. Bu anlamda ön plana çıkıyor. Kaliforniya kırmızı solucanı için belirli bir adette fiyat ile böyle bir işin içerisine girme şansımız var. Aslında çok düşük maliyetlerle bu üretim tesisini kurabiliyorsunuz. Özellikle büyükbaş hayvan besleyenler için mamanın maliyeti çok daha az olacaktır. Çünkü bu gübreyi fermente edip solucana kompost hazırlayabiliyorsunuz. Bu konuda da sizlere detaylı bir şekilde bilgi verebiliriz. Yatırımınızı yaptıktan sonra başlangıç amacıyla 10000 adet solucan aldığınızda çok kısa bir sürede yani 6 ay gibi bir sürede 40.000 civarında solucanınız oluyor. Bu da Kaliforniya solucanı gübresi üretmek isteyenler için güzel bir fırsat.

Kırmızı Solucan (Kaliforniya Solucanı) Gübresi Üreticiliği

Solucan gübresi üretimi, nasıl yapılacağını ne kadar kazandıracağı konusunda da sizlere bilgi vereceğiz. Günümüzde özellikle bu konuda ciddi anlamda bir artış durumu söz konusu. Yetiştiriciler için iyi bir gelir sağlarken ayrıca verimi sayesinde tarım işi ile uğraşanlar için de büyük bir fırsat oluşturuyor. Özellikle üreticilerin Türkiye genelinde son yıllarda bu pazarın artması daha da cesaretlendirmesi sağlıyor. Aslında kolaylıkla ulaşılabilecek bir yatırım. Aynı zamanda da organik tarım için çiftçiler tarafından çok kullanılan bir gübre.

Kırmızı solucan gübresi, verimliliği sayesinde çiftçilerin öncelik verdiği gübrelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Elbette solucan gübresi ile ilgili olarak gerekli üreticiler derneği bu konuda hem amatör hem de profesyonel olarak yapılmış olan tüm tesisleri de gerekli desteği sağlıyor. Şu anda Türkiye’de 11 adet lisanslı şirket yer alıyor ve her geçen gün de yeni lisanslar için başvurularda bulunuluyor. Solucan gübresi kilogram başına satılıyor ve şu anda ortalama kilosu fiyatı 2.50 TL’den hesaplanıyor.

Solucan Gübresi Nasıl Yapılır?

Kaliforniya solucanı gübresi yetiştiriciliği için öncelikli olarak ne kadarlık bir yatırım yapmanız gerekiyor. Nasıl bir ortamda bunu yapmanız gerekli bu konuda biraz bilgi verelim. Genel anlamda 10.000 adetlik bir Kaliforniya solucanı ile bu işe başlayabiliyorsunuz. Ortalama olarak KDV dahil tanesi 10 kuruş ile 15 kuruş arasında değişiyor. 1 tonluk bir su tankına ihtiyacınız var. Burada üstünü kesip içine solucanları bırakacaksınız. Bunun fiyatı 100 lira 150 lira civarında başlayıp 300 TL’ye kadar uzanıyor.

3 aylık bir solucan maması da ortalama olarak 100 ile 200 TL arasında geliyor. Bu durumda sizin 1.500 lira ile 2.000 lira arasında bir yatırım yapmanız solucan gübre üretimi konusunda işe başlayabilmeniz açısından çok büyük bir kolaylık oluşturuyor. Tabii ki bir yıl içerisinde solucan sayınızı 16 katına çıkartabiliyorsunuz. Bu tesisi de daha büyütebilirsiniz. Bu örnek bir proje olarak sizlere sunuluyor. Aslında 10.000 ile başlayıp 6 aylık süreçte 40. 000 ve yıl sonunda da 160.000 civarında bir solucan sayısına ulaşabiliyorsunuz.

Kırmızı Solucan (Kaliforniya Solucanı) Gübresi Üreticiliği

Yılın dört mevsimi hız kesmeden devam etmesi ısı ve nem açısından her şeyin yolunda gittiğinde bir yılda 16 kata kadar çoğalması sizler için büyük bir avantaj. Özellikle Kaliforniya solucanı gübresi bu kadar revaçta iken aldığınız verimin artması ve satış alanlarınızın çok kolay bir şekilde bulunabilmesi de sizin için büyük bir kolaylık sağlıyor. Solucan sayınızın çok kısa bir süre içerisinde 20.000 olduğunu düşünürsek eğer bu durumda size bir adet daha su tankının lazım olacağını da unutmamak lazım. 3 ay için ortalama 1.080 kilo kadar bir mamaya da ihtiyacınız var.

Kaliforniya Solucanı Gübresi Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu arada eğer büyükbaş hayvan besliyorsanız bu durumda ondan aldığınız gübreyi kompost hale getirerek solucanlara verebiliyorsunuz. Bu anlamda mamanızın da seviyesinin düşmüş olmasını sağlayabiliyorsunuz. Solucan gübresi ile ilgili olarak kırmızı solucan gübreleri üretim tesisi kurana kadar daha ufak bir yerde başlayarak bunu toptan satmak daha mantıklı bir şekilde sizlerle buluşuyor. Çok kısa bir sürede yani bir yıl gibi bir sürede 160.000 adet safkan solucanınız oluyor. Bu da elinizde 2 ton civarında solucan gübresi var anlamına geliyor.

Su tankları elbette ki size yetmez hale gelebilir. Bu durumda ayaklı kasalara taşımanız gibi bir durum da söz konusu olacaktır. Genel anlamda tabii ki bu verilmiş olan rakamlar ilk başladığınız anda ufak bir rakamla yatırım yapmak istiyorsanız bunun haricinde büyük bir tesis kurarak büyük bir yatırım yapmak istiyorsanız bu durumda direkt olarak 160.000 adet solucanla başlama şansına da sahipsiniz. 160.000 solucanla başladığınızda da yeni bir yılın sonunda eğer verimli bir çalışma olursa 16 katına kadar çıkacağını da unutmamak lazım.

Kırmızı Solucan Gübresi Üreticiliği

Kaliforniya Solucanı Ne Kadar Kazandırır?

Kırmızı solucan gübresi genel anlamda anlattığımız gibi çok kısa sürede sizlere bir gelir sağlayabilecek alanların başında geliyor. Tabii ki bu konuda özellikle Türkiye’de son zamanlarda ciddi bir üretim tesisi artışını da göz önünde bulundurmak lazım. Günümüzde gitgide büyüyen organik tarım ve organik çiftlik de göz önünde bulundurulursa elbette ki insanların ağırlıklı olarak bu sistemleri tercih ettiğini söylemek gerekli.

Hem kazançlı hem de alan adına da çok büyük bir kazanç sağlaması insanların özellikle solucan gübreleri açısından daha büyük bir kullanımı da beraberinde getiriyor. Normal şartlarda takribi olarak 1.500-2.000 lira ile başlamış olduğunuz yolda bir yılın sonunda 2500 kilogram civarında bir gübreyi satabilirsiniz. İlk yıl sonunda hiç beklemeden satış yaptığınızda 2.000 TL’lik bir kazanç sağlayabilirsiniz. Yani normal şartlarda başlamış olduğunuz ilk yatırım göz önünde bulundurulursa 1 yıl civarında solucan gübresi yatırımı için yaptığınız yatırımı geri alma hatta biraz da üzerinde para kazanma şansına sahipsiniz.

Elbette ki büyük bir rakamla yatırım yaptığınızda bu rakam artacak ve ikinci yıldan itibaren çok daha büyük bir geri dönüş de sizlere sunulmuş olacaktır. Çok kısa sürede bu rakamın hızlı bir şekilde 16’ya katlayacağını düşünürsek bu durumda birkaç sene içerisinde büyük bir tesis sahibi olabilirsiniz. Yatırımlarla birlikte dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise ortamın ısı ve nem ayarının doğru bir şekilde yapılmasıdır. Gerekli Kaliforniya solucanı gübresi için istediğiniz dönüş almak istiyorsanız bu sizler için daha doğru bir sonuç sunacaktır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: