Kurbanlık Fiyatları 2019 Ne Kadar?

Kurbanlık fiyatları 2019 yılında ne kadar? İnek, koyun, düve, deve, keçi kurban fiyatları ne kadar oldu? Kurban pazarı fiyatları ne kadar?

Kurban bayramlarının merak edilen konularının başında hiç şüphesiz fiyatlar gelmektedir. Kurbanlık fiyatları 2019, bayram yaklaşmadan önce konuşulmaya başlanır ve genel olarak bir fikir sahibi olunur. Aynı durum hayvan satıcıları için de geçerlidir. Geçmiş yıllardaki fiyatların nasıl değişeceği, büyükbaş ile küçükbaş kurbanlık fiyatları hangi aralıkta olacağı merak konusu olmaktadır.

Bilindiği gibi en fazla satış büyük kentlerde olmakta ve buradaki piyasa, genel olarak bütün ülkeye hakim olmaktadır. Rakam incelendiğinde genellikle ülkedeki ortalama enflasyon kadar artış olduğu görülmektedir. Fakat rakamları tek etkileyen hususun enflasyon olmadığının da bilinmesi gerekmektedir.

Kurbanlık Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Kurban alacak olan kişiler, ödeyecekleri rakamların hangi faktörlere bağlı olarak oluştuğunu tam olarak bilmezler. Söz konusu faktörlerin sayısı çok fazladır ve bunların her birisi, satış rakamını belli bir ölçüde etkilemektedir.

Kurbanlık Fiyatları 2019

Hayvan satış fiyatları öncelikle arz talep dengesine göre değişmektedir. Bu durum her yıl farklı etki oluşturmaktadır. Ülkemizdeki hayvan yetiştiriciliğinin her yıl biraz daha geriye gittiği, herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bayramlardaki talep ise tam aksine sürekli artmaktadır. Bundan dolayı ciddi bir arz talep dengesizliği vardır. Kurbanlık fiyatları 2019 dengelensin ve aşırı artmasın diye genellikle ithalat yöntemi kullanılmaktadır. Bayramlardan hemen önce dünyanın farklı noktalarından canlı hayvanlar getirilerek piyasaya sürülmektedir. Bu durum rakamların bir nebze olsun aşağılara inmesini sağlamaktadır.

Üreticilerin maliyetlerinin hangi ölçüde arttığı da rakamların değişkenlik göstermesinde etkilidir. Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları yem ve saman ücretinden de etkilenmektedir. Yetiştiricilerin hayvanlarını meralarda otlatmasına karşın özellikle kış aylarında böyle bir imkan yoktur. Bundan dolayı da hayvanlar saman ve yem yemek durumundadır. Söz konusu durum ise ekstra maliyet anlamına gelir. Kurbanlık fiyatları 2019, tüm bu hususlara göre şekillenmektedir.

Kurbanlık Fiyatları 2019 Yılında Ne Kadar Olacak?

Fiyatların 2019 yılında ne kadar olacağı sorusu, daha şimdiden zihinlerde yer edinmeye başladı. Bu sorunun cevabını verebilmek için bulunduğumuz yıldaki rakamlara bakmak gerekiyor. Bu yılki bayramda hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanlara aşırı talep olmuş ve rakamlar da buna bağlı olarak geçmiş yıllardan epey yüksek olmuştur.

Küçükbaş hayvanlarda fiyatlar 800 TL’den başlarken 3.000 TL’ye kadar ulaşmıştır. Burada hayvanın güzelliği ve ağırlığı belirleyici unsur olmuştur. Büyükbaştaki rakamlar ise çok daha yüksekti. En ucuz büyükbaş 5.000 TL seviyelerinde iken rakamlar 20.000 TL seviyelerine kadar yükselmiştir. Dolayısıyla da geçmiş yıllarla arasında çok ciddi bir fark oluşmuştur.

Kurbanlık fiyatları 2019 yılında ise bunların üzerine çıkacaktır. Şuan piyasalardaki resmi enflasyon %20’den fazla iken hissedilen ise çok daha fazladır. Buna bağlı olarak rakamların %20 ile %40 arasında artmasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Buna göre küçükbaş kurbanlık fiyatları 1.000 TL ile 4.000 TL arasında beklenirken büyükbaş kurbanlık fiyatları ise 7.000 TL ile 25.000 TL arasında olacağı tahmin edilmektedir.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: