Maden Aramasına Meclisten Red

Ayvalık, Altınova’da yabancı bir şirket, denizde demir arama çalışması talebinde bulunmuştu. Talep Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde görüşüldü ve yanıt ret oldu. Ret kararından sonra açıklama yapan Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, doğal güzelliklerin bozulmasına izin vermeyeceklerini kararlı bir dille ifade etti.

Meclise sunulan talepte 23.66 hektarlık alanda maden araması istendi. Projede Ayvalık ve Altınova’nın kuzeybatısında yer alan bölgede, denizin yaklaşık 22 metre dibinde demir aranacaktı. Bu aramalar sırasında ise günde 300, yılda ise 90 bin ton kum çekilmesi gerekmekteydi. Ancak proje belediye meclisi tarafından ret edildi.

Maden Aramasına Meclisten Red

Maden Araması Talebine Meclisten Ret Çıktı

Belediye başkanı Zekai Kafaoğlu ret yanıtının ardından, oylamaya katılan vekillerin hassasiyetinden dolayı teşekkürlerini ileterek, bu alanın turizm bölgesi olduğunu ve doğal güzelliklerin bozulmasını istemediklerini belirtti. Ayvalık’ın bir turizm cenneti olduğunu ifade eden Kafaoğlu doğanın korunması konusunda hassasiyetle yaklaştıklarını bir kez daha vurguladı. Sözlerine ‘burada maden araması yapılarak turistik alanların bozulmasını istemiyoruz’ şeklinde devam etti.

Balıkesir’in hayvancılık, maden ve turizm şehri olduğunu bir kez daha dile getiren Kafaoğlu, mecliste oylamaya katıla tüm arkadaşlarını, hassasiyetlerinden ötürü tebrik ettiğini dile getirdi. Ayrıca ‘madenler bizim tabiatımızı bozmamalı’ diyen Kafaoğlu, sanayinin yalnızca sanayi bölgelerinde yapılması gerektiğinin üzerinde durdu. Ayrıca bu konuda mecliste oylamaya katılan üyeler kadar halkın da duyarlı olduğunun altını çizdi. Sözlerini ‘asla turizmden ve zeytincilikten vazgeçmeyeceğiz’ diyerek noktaladı.

1 Yorum

  1. Yakup İŞLER

    Ben buna anlam veremiyorum. Neden ret kararı veriyorsunuz ki. Maden aranacak özel bir kuruluş mu yoksa devlet eliyle mi yapılacak bu iş. Aslında ilk önce bunun araştırılması yapılması gerekiyor

    Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: