Mavi Yumurta Veren Tavuk Ne Kadar Kazandırır?

Mavi yumurtla veren tavuk cinsleri hangileri? Mavi yumurta ne kadar eder? Mavi yumurtlayan tavuk fiyatları ne kadar? Detaylar yazımızda.

Tavukların sahip olduğu genlere bağlı olarak yumurtaların renkleri farklı değişmektedir. Mavi yumurta veren tavuk da özel bir gene sahiptir ve alışılmışın dışında bir renge sahip olan yumurtaları yumurtlar. Söz konusu ürünler gerek rengi gerekse de fiyatı ile son dönemlerde ilgi odağı olmayı başarmış durumdadır. Mavi yumurta fiyatları, basında çıkan haberlere bağlı olarak sürekli yükselmekte ve insanların bu ürüne olan talepleri artmaktadır.

Mavi yumurtlayan tavuk, normal tavuklardan farklı bir gene sahiptir. Tavukların yumurtlama süreçleri ortalama 26 saat civarında sürmektedir. Bunun il 6 saatlik bölümü ile kabuğun alakası yoktur. Son 20 saat ise kabuk oluşumunun da olduğu bölümdür. Bu bölümde hayvanların genleri devreye girmekte ve genlerindeki özelliğe bağlı olarak kabuklar beyaz, kahverengi, mavi ya da yeşil gibi renkleri almaktadır.

Mavi Yumurta Veren Tavuk Cinsleri

Mavi yumurta veren tavuk cinsleri, birden fazladır ve bunların tamamı uzak bölgelere ait ırklardır. Ülkemize sonradan gelen bu ırklardan bazılarının daha fazla tercih edildiği bilinmektedir. Ameraucana cinsi olan hayvanlar çok daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise söz konusu ırkın hem yüksek verimliliğe sahip olması hem de adaptasyon konusunda herhangi bir sorun yaşamamasıdır. Bu tavuklar uygun şartlar sağlandığında yıllık 200 ila 240 arasında yumurta vermektedir. Söz konusu rakamlar, ortalamanın daha üzerindedir ve bu da üreticilerin daha fazla gelir elde etmesi anlamına gelir.

Mavi yumurtla veren tavuk

Üreticilerin tercih ettiği bir diğer ırk ise Araucanas olup bu ırk, ülkemizde ikinci sırada yer almaktadır. Uyum ve verimlilik bakımından beklentileri karşılayan bu ırk, yıllık ortalama 200 civarında yumurta vermektedir. Mavi yumurta veren tavuk, Ameraucana cinsiyle aynı ortamda bulunabilir. Bunların haricinde ise Krem Legbar ve Easter Egger adından da ırklar vardır fakat bunların çok daha az tercih edildiği bilinmektedir.

Mavi Yumurta Fiyatları

Mavi yumurta fiyatları, serbest piyasada belirlenmektedir. Arz talep dengesi, rakamların oluşmasında çok etkilidir. Mavi yumurtlayan tavuk sayısı ve dolayısıyla da üretim miktarı arttıkça rakamlar düşmektedir. Fakat bu ürünlere olan ilginin her geçen gün biraz daha artması, rakamların normal renge sahip yumurtalardan daha yüksek olmasına neden olmaktadır.

İnsanlar bu ürünlerden almak istediklerinde tanesi için 10 TL ile 15 TL civarında bir ödeme yapmak zorundadır. Mavi yumurta veren tavuk, söz konusu rakamlardan dolayı üreticiler için oldukça karlı bir seçenektir. İçerisinde 100 tane Ameraucana ve Araucanas cinsi tavuk olan bir çiftlik kurulup uygun şartlar sağlanırsa ayda 2.000’den fazla yumurta alınır. Bunların 10 TL’den satıldığı düşünülürse elde edilecek gelir 20.000 TL olacaktır. Bu sadece 1 aylık gelirdir. Tavuk miktarı arttırıldıkça elde edilen gelir biraz daha artacaktır fakat burada önemli nokta uygun koşulların sağlanması ve pazarın bulunmasıdır.

Mavi Yumurtanın Faydaları

Üreticiler için son derece karlı bir yatırım olan mavi yumurta veren tavuk, insanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için de önemli bir işlevi yerine getirir. Mavi yumurta faydaları, normal yumurtalara göre daha fazladır. Bunun en önemli nedeni ise içerisinde bulunan protein ve selenyum miktarının daha fazla olmasıdır. Ayrıca söz konusu ürünün A, D, E ve B vitamini bakımından zengin olması, hem vücuda direkt yarar sağlamakta hem de bazı hastalıkların önlenmesinde rol oynamaktadır. Kalp ve damar rahatsızlıklarını, mavi yumurtanın engellediği yönünde bazı uzman görüşleri bulunmaktadır. Bunun dışında da pek çok faydası vardır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: