Mavi Yumurtlayan Tavuk Nedir?

Mavi yumurtlayan tavuk cinsleri hangileri? Mavi yumurta ne kadar eder? Mavi yumurtlayan tavuk fiyatları ne kadar? Detaylar yazımızda.

Tavukçuluk ile uğraşanların son yıllardaki gözdelerinden birisi mavi yumurtalardır. Mavi yumurtlayan tavuk, bu alanla ilgili olan girişimcilerin ilgisini hem rengi hem de kazancı ile çekmektedir. Alışılmışın dışında bir renge sahip olan söz konusu yumurtaların aynı zamanda içeriği ve fiyatı da farklıdır.

Köy ve çiftlik tavuklarından elde edilen ürünlerin rengi beyaz ve kahverenginin farklı tonları şeklindedir. Yıllardır bunun dışında farklı bir renk görmeyen insanlar, mavi yumurtaları görünce kısa süreli bir şaşkınlık yaşamakta ve bu ürünler insanların dikkatini çekmektedir. Sadece renginden dolayı dahi bu ürünü satın alan kişilerin olması, mavi yumurta fiyatları seviyesinin her geçen gün biraz daha yükselmesine neden olmaktadır. Bu durumun temelinde neden ise talebin çok fazla olmasına karşın üretimin yeterli seviyede olmamasıdır.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsleri Hangileridir?

Çiftçiler, mavi yumurtlayan tavuk cinsleri hakkında bilgi alarak bu alanda üretim yapmak istemektedir. Bunun için tercih edilecek çok farklı seçenekler vardır ve bunların özellikler tamamen birbirinden farklıdır. Mavi yumurta veren tavuk cinsleri Ameraucana, Araucanas, Krem Legbar ve Easter Eggers şeklindedir. Bunlar arasında öne çıkan ve ülkemizde çok daha yoğun bir şekilde tercih edilen Ameraucana olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise bu türün hem verimliliğinin yüksek olması hem de uyum sorunu yaşamamasıdır.

Mavi Yumurtlayan Tavuk

Ameraucana, adından da anlaşılacağı gibi Amerikan ırkı bir hayvandır. Bu türden sonra en fazla tercih edilen Araucanas da Amerikan menşeili bir hayvandır. Krem Legbar, İngiltere menşeili bir ırktır ve doğal ortamlarda yaşamayı daha fazla sever. Bu durum ise zaman zaman uyum sorununa neden olur ki bundan dolayı çok fazla tercih edilmemektedir. Son ırk ise Easter Eggers olup bu tür, bir melezdir. Buna bağlı olarak sadece mavi değil, yeşil ve pembe renkte de yumurtlayabilir. Mavi yumurtlayan tavuk türleri genel olarak bu şekildedir.

Araucanas türü yıl boyunca 180 ila 200 civarında yumurta verirken Ameraucana türü ise 220 ila 240 arasında yumurta vermektedir.

Mavi Yumurta Fiyatları

Mavi yumurta fiyatları, yıl içinde sürekli değişkenlik göstermektedir. Bunun nedeni, yıl içinde talep durumunun sürekli değişmesi ve üretim miktarının mevsimsel olarak farklılık göstermesidir. Bütün bunlar dikkate alınarak mavi yumurtlayan tavuk yumurtasının ortalama olarak 10-15 TL arasında satıldığı söylenebilir.

Yukarıda bahsedilen rakamlar dikkate alındığında üreticilerin bir tavuktan yılda 2.400 TL kazanacağı sonucu çıkmaktadır. Bundan dolayı da her geçen gün bu alana ciddi bir ilgi artışı yaşanmaktadır. Fakat bu hayvanların bakımı dışarıdan bakıldığı kadar kolay değildir. Yüksek verim alınmak isteniyorsa, mutlaka organik olarak beslenmeleri gerekiyor. Suni yem ile yapılan beslenme, verimliliği düşürdüğü gibi yumurtaların kalitesini de azaltmaktadır. Bu da satış fiyatının daha aşağılara çekilmesine neden olmaktadır. Üreticiler bu hususa dikkat ettiğinde önemli gelirler elde edebilir.

Mavi Yumurta ile Norma Yumurta Arasındaki Farklılık

Mavi yumurtlayan tavuk, insanların ilgisini çekerken akıllara bu yumurtaların farkı nedir sorusu da gelmektedir. Öncelikle içerik olarak mavi yumurta ile normali arasında ciddi bir farklılık yoktur. Fakat mavi yumurta çok daha zengindir. Bu zenginlik protein ve selenyum noktasında dikkat çekerken bunların haricinde vitamin bakımından da farklılıklar bulunmaktadır. Bundan dolayı mavi yumurtanın çok daha faydalı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: