Mersin Mercimek Fiyatları

Gıda maddelerinden birisi olarak bilinen mercimek, yıl içinde farklı fiyatlara satılmaktadır. Mersin mercimek fiyatları, ülke genelindeki satış fiyatlarını direkt olarak etkilediği için çok büyük öneme sahiptir. Mersin’in bu kadar önemli olmasının nedeni ise buradaki liman üzerinden yapılan ithalat ve ihracattır. İthalat ve ihracat miktarı, ülke içindeki rakamların bazen yükselmesine bazen ise düşmesine neden olmaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen mercimek Orta Anadolu ve benzer iklim özelliğine sahip bölgelerde yetiştirilmektedir. Ekim alanı son derece fazla olmasına karşın, zaman içinde yapılan yanlış politikalar, ülkemizde yapılan üretimin düşmesine neden olmuştur. Bunun sonucunda ise talebin karşılanması için ithalat yapılmaktadır. Bu ithalatın büyük bölümü ise Mersin Limanı üzerinden gerçekleştirilerek daha sonra ülke içine ürünler dağıtılmaktadır.

Mersin Mercimek Fiyatları Ne Kadar?

Mersin mercimek fiyatları, burada yer alan ticaret borsasında belirlenmekte ve günlük olarak değişmektedir. Rakamların değişmesini etkileyen çok sayıda husus vardır. Fakat bunların en önemlisi, ürünlerin türüdür. Marketlerde satılan birkaç seçenek olsa da kullanım alanına bağlı olarak çok sayıda mercimek türü vardır ve bunlara ait rakamlar da farklıdır. Söz konusu rakamlar şu şekildedir:

 • Kırmızı Kabuklu Mercimek: 2,20 TL
 • Kır. İç Merc.: 3,05 TL ile 3,80 TL arasında
 • Kır. Merc. Unu: 0,77 TL
 • Kır. Kabuklu Merc. Yemlik: 0,75 TL
 • Kır. Kırık Merc.: 1,15 TL
 • Kır. Merc. Kepeği: 0,84 TL
 • Kır. İç Merc. Yemlik: 1,15 TL
 • Kır. İç Merc. Paketli: 2,53 TL
 • Yeşil Merc.: 4,35 TL
 • Yeşil Merc. Paketli: 4,19 TL

Mersin mercimek fiyatları

Yukarıda da görüldüğü Mersin mercimek fiyatları arasında çok ciddi değişkenlik bulunmaktadır. Bunun temel nedeni ürünün türü ve kullanım alanıdır. Bunun dışında ise farklı unsurların da rakamları ciddi şekilde etkilediği bilinmektedir.

Rakamların değişkenlik göstermesinin en önemli nedenlerinden birisi arz talep durumudur. Arzın talebi karşılama oranı arttıkça rakamlar düşmektedir. Karşılama oranının yüksek olması bazen içerideki üretimle sağlanırken bazen de ithalat ile sağlanmaktadır. Buna karşılık talep tam olarak karşılanmadığında ise rakamlar yükselmektedir. Bu duruma ise iklimden kaynaklanan üretim düşüklüğü, aşırı ihracat ve zamanında yapılmayan ithalat neden olmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere, rakamlar farklı faktörlerin dengelemesi sonucu oluşmaktadır.

Üreticiler Açısından Mercimek Fiyatları

Son yıllarda tarım politikasında yapılanlar, üreticilerin bir kısmını küstürmüş ve farklı alanlara yönelmelerine neden olmuştur. Buna bağlı olarak ise üretim miktarında ciddi bir azalma görülmüştür. Çiftçiler açısında yukarıdaki Mersin mercimek fiyatları değerlendirildiğinde, beklentilerin tam olarak karşılanmadığı söylenebilir. Çünkü geçmiş yıllara göre gözle görülü bir artış meydana gelmemiştir. Maliyet artışlarına rağmen böyle bir durumun yaşanması, çiftçiler hayal kırıklığı meydana getirmiştir.

Dünya üzerinde de benzer bir durum vardır ve özellikle Kanada gibi ülkelerin yoğun üretimleri, fiyatların aşağıya gitmesine neden olmaktadır. Bu durum ise firmaların ithalatı daha fazla tercih etmesiyle sonuçlanmaktadır.

2 Responses

 1. Nevin

  Mersin’deki mercimek fiyatlarına bakınca ağzım açık kaldı. Valla yaşıyorsunuz oralarda. İstanbul’da böyle fiyatları görmek imkansız

  Cevapla
 2. Selçuk

  Şu fiyatları görünce bu büyükşehirden taşınmak istiyorum. Burdaki hayatla diğer şehirler arasında gerçektende uçurum varmış

  Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: