Nohut Fiyatları 2019’da Ne Kadar? Nohutun Tarla Fiyatı Ne Kadar?

Nohut fiyatları 2019’da ne kadar olacak? Nohut hal tüccarı alım ve satım fiyatları ne kadar? Nohut üreticisi ne durumda? Detaylar yazımızda.

İç Anadolu başta olmak üzere ülkemizin farklı bölgelerinde bulunan çiftçiler, nohut ekimini yoğun olarak yapmaktadır. Nohut fiyatları, söz konusu ekimlerden elde edilecek ürün miktarına ve bunların kalitesine göre değişmektedir. Bunun haricinde, rakamları etkileyen farklı unsurlar da vardır.

Dünyanın farklı noktalarından uzun zamandır yetiştirilen bu ürüne pois chiche, chickpea ve cicer arietinum gibi isimler verilmiştir. Kullanım alanlarının başında gıda olarak insanlar tarafından tüketilmesi vardır. Nohut faydaları ve içeriği bunun en önemli nedenlerinden birisidir.

Ekildiği toprak türüne ve yükseltiye bağlı olarak 50 cm’ye kadar uzayan bu bitki, yeşilken de tüketilmektedir. Pazarlarda yeşil ya da yaş olarak tabir edilen hali çok fazla satılır ve insanların ilgisi de azımsanmayacak kadar fazladır. Nohut besin değeri bu dönemde de fazladır. Ekildikten bir süre sonra üzerinde tuz tabakası oluşan bitki, böylelikle sıcaktan ve zararlılardan korunmuş olur. Ağustos ayı gibi hasat edilen ürün, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından da alınmaktadır.

Nohut fiyatları arttı mı?

Nohut Fiyatları 2019’da Ne Kadar?

Bu ürünün fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında kalite ve üretim miktarı gelmektedir. Bunların haricinde ise dünya piyasalarındaki durum da son derece etkilidir. Nohuda ilişkin planlamanın son derece özenli bir şekilde yapılması gerekir. Geçtiğimiz yıllarda bu planlama tam olarak yapılamamış ve nohut fiyatları yaklaşık olarak 2 katına kadar çıkmıştır. Söz konusu durum, yeni hasat dönemi ile birlikte düzelmiştir. Ülkemizdeki bazı illerde nohudun satış fiyatı şu şekildedir:

  • Gaziantep (Naturel): 2.500 TL/Ton
  • Mersin (Naturel): 2.777 TL/Ton
  • Mersin (8 mm): 3.030 TL/Ton

Yukarıdaki fiyatlar günlük olarak değişmektedir. Geçen seneye göre söz konusu fiyatlar karşılaştırıldığında yaklaşık olarak %50’lik bir düşüş olduğu görülecektir. Bunun nedeni ise bir önceki sene, rakamların aşırı yükselmiş olmasıdır.

Nohut Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Nohut besin değeri olarak oldukça zengin bir tarım ürünü olarak tanımlanabilir. Sadece 100 gr nohut, 360 kalori vermektedir ki söz konusu rakam son derece yüksektir. Nohut faydaları için bu hususa dikkat edilmeli ve aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Yüksek kalorinin dışında bu ürünün içerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, B6, A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bunlardan dolayı insan sağlığı üzerinden şu etkileri gösterir:

  • Doğumdan sonra tüketildiğinde anne sütünün artmasına neden olur.
  • Su toplama hastalığının tedavisini destekler.
  • Bağırsaklardaki sindirimi kolaylaştırır.
  • Vücut direncinin artmasını sağlar.
  • Bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: