Organik Ürün Üreticileri Ne Kadar Kazanıyor?

Organik ürün satış fiyatı ne kadar? Organik meyve ve sebzeler daha fazla kazandırır mı? Organik sebze ve meyve üretim maliyeti nedir? Detaylar yazımızda.

Yetiştirilme sürecinde kimyasal ilaç ve gübrelerin kullanılmadığı ürünlerin tamamı organik ürün olarak tanımlanabilir. Tamamen doğal ortamda yetişen söz konusu ürünlere antibiyotik, hormon, büyütme düzenleyicileri ve benzer maddeler de verilmez. Genetik mühendisleri tarafından geliştirilen bir takım yetiştirme ve bakım yöntemleri de bunlara uygulanmaz. Tamamen doğal bir şekilde yetişirler ve dışarıdan kesinlikle bir müdahale söz konusu değildir.

Bu yöntemle yetiştirilen ürünlerin içeriği de değişmiyor. Dolayısıyla da insanların sağlıkları için çok daha faydalı olduğu, yapılan çok sayıdaki bilimsel araştırmada net bir şekilde ortaya çıkıyor. Özellikle gelişim çağında olan çocukların organik ürün tüketmemesi, bu sürecin son derece olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu etkiler neticesinde ise bir takım beklenmeyen durumlar ortaya çıkabilir ki bunların telafisi çok zordur. Yetişkinlerde ise direkt olarak etkiler gözükmese bile orta vadede farklı hastalıkların görülme riski, organik olmayan ürünler nedeniyle artmaktadır.

Organik Ürün Tarımı Nasıl Yapılır?

İnsanların son dönemlerde daha fazla ilgi göstermeye başladığı organik tarım, zirai ilaçlardan tamamen arındırılmış ürünlerin elde edilmesini sağlar. Organik ürün yetiştirmek için izlenecek yolların başında hiçbir kimyasalın kullanılmaması gelir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, bir tarlada söz konusu kimyasalların en az 3 yıl aralıksız kullanılmaması neticesinde ürünler organik olarak nitelendirilebileceğidir. Çünkü kullanılan bazı ilaç ve hormonların topraktaki kalıntıları 3 yıl kalmakta ve sonraki dönemde yetiştirilen ürünleri de etkilemektedir.

Organik meyve ve sebze

Organik tarım ya da diğer bir ifade ile ekolojik tarım yapabilmek için dikkat edilmesi gereken temel hususlar yukarıda yer almaktadır. Bunun haricinde kullanılan tohum da organik ürün elde edilmesini etkilemektedir. Bilindiği gibi genetik mühendisleri tarafından tohumlarda bazı değişiklikler yapılmaktadır. GDO (Genetiği değiştirilmiş organizma) olarak nitelendirilen tohumlar bulunmaktadır. Bunlar, dış etkilere karşı daha dayanıklı olabilsin diye genetiklerinde bir takım değişiklikler yapılmıştır. Bu türden tohumların kullanılması da organik tarımı engelleyecektir.

Avrupa Birliği tarafından bu noktada bazı şartlar getirilmiştir. Organik tarım için dikkat edilmesi gereken hususlar ve istenen şartlar şu şekildedir:

  • Tarlanın üretim için uygun olması
  • Çiftçilerin bu noktada eğitimli ve bilinçli olması
  • Doğal tohum
  • Doğal gübre kullanımı
  • Organik ilaçların kullanımı
  • İşleme ve paketleme sürecinin doğal olması

Doğal ürün elde etmek için yukarıda yer alan şartların sağlanması gerekiyor. Ayrıca bu noktada işi resmiyete dökmek isteyenler için sertifikalar da verilmektedir. Dolayısıyla da çiftçiler bunları alarak resmi olarak organik tarım yapabilirler.

Organik Ürünlerdeki Fiyat Farkının Nedenleri

Kimyasallar kullanılmadan yapılan üretim sonucu elde edilen ürünler, normal ürünlere göre nispeten daha pahalıdır. Bunun nedeni ise yukarıda yer alan sertifikalar ve diğer hususların oluşturduğu ekstra maliyetlerdir. Organik ürün yetiştiriciliğinin nispeten daha maliyetli olması ve bunun haricinde insanların bu tür ürünlere olan ilgisi, rakamların nispeten daha pahalı görünmesine neden olmaktadır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: