Pakdemirli, Muğla’da Tarımın Gidişatı Hakkında Konuştu

Muğla’da Güney Ege 10. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülke topraklarının bereketli ve verimli olduğunu belirterek, “Bu cennet topraklar o kadar verimli ki, zeytini, üzümü, inciri, arısı, balı, balıkçılık ürünleri inanılmaz derecede bereket fışkırıyor. Bizim bunları çok daha iyi pazarlamamız lazım. Ürünlerimizi işlenmiş ürünler haline getirerek hikâyeler yüklememiz lazım.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen Güney Ege 10. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na iştirak etti.

“EN ÖNDE ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİ GELİYOR”

81 ili dolaşarak çiftçiyi, üreticiyi ve köylüyü dinleyip, dertlerine çare olmaya çalıştığını belirten Pakdemirli, “Devletimiz imkânlar nispetinde çiftçiye, köylüye en iyisini yapmaya çalışıyor. Hiçbir kesime verilmeyen krediler, yapılandırmalar, zor ekonomik koşullarda olduğumuz zamanlarda da her zaman en önde çiftçi ve üretici geliyor. Tarım fuarları büyük önem taşıyor. O kadar güzel ürünlerimiz var ki. Bu cennet topraklar o kadar verimli ki, zeytini, üzümü, inciri, arısı, balı, balıkçılık ürünleri inanılmaz derecede bereket fışkırıyor. Bizim bunları çok daha iyi pazarlamamız lazım.” diye konuştu.

Pakdemirli, Muğla’da Tarımın Gidişatı Hakkında Konuştu

“HER ZAMAN ÜRETİCİMİZE DESTEK OLACAĞIZ”

Çiftçinin dert ve sıkıntılarını çok iyi bildiklerini anlatan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Ürünlerimizi daha iyi depolamamız lazım. Ürünlerimizi işlenmiş ürünler haline getirerek onlara hikâyeler yüklememiz lazım. Bu güzel doğa ve tabiattan çıkan ürünlerin hepsi son derece lezzetli ve dünyada eşi, benzeri olmayan ürünler. Bizim sadece bunları çok daha iyi pazarlamamız lazım. Biz bu alanda her zaman üreticimize destek olacağız. 24 Haziran seçimlerinden sonra hiç sebebi yokken  dövizle ilgili bir sıkıntı yaşadık. Allah’a şükür tekrar kontrolü ele aldık. Ama şunu unutmayalım. Dövizde ciddi bir artış oldu. Bütün girdi fiyatlarımız arttı. Gübre, ilaç ve girdi fiyatları arttı. Biz sektörle konuştuk, bunları düşürdük. Düşen döviz kurlarıyla birlikte de her sektörle birebir görüşüyoruz. Çiftçi ve üreticimizin girdi fiyatlarını düşürmek için çaba gösteriyoruz. Bunu yapmak zorunda olduğumuzu hissediyoruz. Bir yandan girdi fiyatları azalırken diğer yandan da üreticimizin ürün fiyatları artacak.”

Çiftçiyi, üreticiyi, köylüyü seven bir Cumhurbaşkanı olduğunu vurgulayan Pakdemirli, üretimin öneminin de bilinmesi gerektiğini söyledi.

“ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİ HER ZAMAN BAŞIMIZIN TACI”

Alanda bulunanlara Milas ilçesine yapılacak yeni fuar alanının da müjdesini veren Pakdemirli, bakanlığın son 17 yılda Muğla’ya yaptığı hizmetleri anlattı.

Tarım ve Hayvancılık alanında 1,3 milyar lira hibe verdiklerini, kentin tarımsal hasılasının da 4 kat artarak 5 milyar liraya geldiğini vurgulayan Pakdemirli, kentte büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının da arttığını dile getirdi.

Süt üretiminin 5 misli artarak 356 bin tona çıktığını, 6 bin dekar mera ıslahı yaptıklarını ifade eden Pakdemirli, 3,3 milyar lira orman için yatırım yaptıklarını, 10 milyon metreküplük içme suyu, 8 baraj ve gölet, 86 bin dekar sulama, 57 dere ıslahı ve 140 milyon fidan dikimi yaptıklarını belirtti.

Muğla’ya 2 şehir ormanı ve 6 bal ormanı, 2 milli park, 11 Tabiat Parkı, 40 Meteoroloji Gözlem İstasyonu kazandırdıklarını hatırlatan Pakdemirli, 82 mesire yeri ve 4 bin 400 aileye de 33 milyon lira ORKÖY kredi ve hibesi verdiklerini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı, Muğla’da

Muğla’nın su ürünlerinde birinci sırada olduğuna işaret eden Pakdemirli, “Biz bunu daha da geliştirmek istiyoruz. Türkiye bugün bir milyar dolar balık ihracatı, 400 milyon dolar tavuk ihracatıyla lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Su ürünlerinde de lider ilimiz olan Muğla’nın bu potansiyelini hem suda, hem denizde hem de toprak havuzlarda geliştireceğiz. ” dedi.

Muğla’nın arıcılık ve bal sektöründe ülkede ikinci sırada olduğunu anlatan Pakdemirli, kentte arıcılıkta ilgili desteklerinin de devam edeceğini kaydetti.

Seracılıkla ilgili çok önemli desteklerin olduğuna değinen Pakdemirli, Ziraat Bankasından çok ucuz kredilerle sera kurulabileceğini, en yakın zamanda ülkedeki sera alanlarını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi

Çiftçilerin Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yüzde 10 ile temerrütle yapılandırabileceğine işaret eden Pakdemirli, tarım sektöründe finansın önemli olduğunu, geçtiğimiz yıl çiftçilere 32 milyar lira Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla da 6,5 milyar lira kredi kullandırdıklarını ifade etti.

Tarım alanlarını korumanın çok önemli olduğunu vurgulayan Pakdemirli, 258 olan SİT ova sayısını 300’e çıkardıklarını dile getirdi.

Çiftçi ve üreticilerin her zaman başlarının tacı olduğunu belirten Pakdemirli, “Bu nedenle çiftçimizin ve üreticimizin sonuna kadar yanında ve arkasındayız. Biz destek vereceğiz siz üreteceksiniz. En ufak bir sorunda da çiftçilerimize bir telefon kadar yakınım. Devletinize güvenin. Türkiye’mizde istikrar sürmeli güzide ülkemiz pastadan daha fazla pay almalı.” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, daha sonra protokol üyeleriyle birlikte fuarın açılışını yaptı, stantları gezdi.

KAYNAK: TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI RESMİ SİTESİ

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: