Pitaya, Ejder Meyvesi Yetiştiriciliği ve Satış Fiyatı

Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen pitaya ya da diğer ismiyle ejder meyvesi, çok fazla bilinen bir meyve değildir. Pitaya üretimi yeni yeni ülkemizde yapılmaya başlanmıştır. Bu meyvenin gerek görüntüsü gerekse de rengi insanların dikkatini çekiyor.

Kaktüse benzeyen bir bitkinin meyvesi olan pitaya, pembe renkli kalın bir kabuğa sahiptir. Kendi içinde farklı türlere sahip olan söz konusu meyve, susama benzeyen çekirdeklere sahiptir. Bunların rengi, bitkinin türüne bağlı olarak bazen siyah, bazen ise beyazdır. Kendine has bir tadı olan ejder meyvesi, farklı şekillerde tüketilebilmektedir.

Pitaya fiyatı, tabiri caizse biraz tuzlu olduğu için bu bitki üreticilerin de dikkatini çekmeyi başarmıştır. Dünyada Meksika, Vietnam, orta ve güney Amerika gibi bölgelerde yetiştirilen pitaya, ülkemizde ise Mersin ve civarında yetiştirilmektedir. Gerekli koşullar sağlandığında farklı noktalarda da üretimi yapılabilen bu meyveye, çiftçilerin ilgisi giderek artmaktadır.

Ejder meyvesinin adeti marketlerde 40-60 TL arasında satılmaktadır.

Pitaya, Ejder Meyvesi Üreticisi Olmak

Ejder meyvesi üreticisi olmak, ürünün fiyatının yüksek olmasına bağlı olarak son derece caziptir. Fakat bunun için öncelikle bitki hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Tropik bir bitki olmasına bağlı olarak yetiştirilme koşulları biraz farklıdır. Pitaya üretimi için gerekli şartlar sağlansa bile satış ve diğer hususlar hakkında da detaylı bir araştırma yapılması gerekiyor.

Pitaya üretimi için öncelikle fidan elde edilmesi gerekmektedir. Bu da tohum ile mümkündür. Çiftçilerin bu noktada dikkatli olması gerekmektedir. Piyasada farklı tohum türleri vardır ve bunlardan hibrit olanlar, meyve vermemektedir. Hibrit tohumlardan sadece bitki elde edilmekte ve bu da süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca çiftçilerin İsrail menşeili tohumları da tercih etmemesi gerekiyor. Bilindiği gibi bunlardan meyve elde edilse dahi bir sonraki sene bunlar tohuma dönüşmüyor. Bu da çiftçilerin bir anlamda mağduriyet yaşamasına neden oluyor. Pitaya yetiştiriciliği için bu tür bilgiler çok önemlidir.

Pitaya, Ejder Meyvesi Geleceği

Çiftçilerin bu meyveye olan ilgileri, kötü niyetli insanların da dikkatini çekmektedir. Bu alanda satış yapan bazı kişiler, çiftçilere sahte fidan vermekte ve çiftçilerin hem paralarını hem de zamanlarını çalmaktadır. Piyasanın altına satış yapanlar, gerçek fidan satmamaktadır. Bunlardan bazıları, piyasadaki fiyatların ¼’üne kadar fidan satmaktadır. Bu fidanlar kesinlikle meyve vermemekte ve sadece çiçek açmaktadır. Bundan dolayı çiftçilerin, mutlaka güvenilir yerlerden bu ürünleri temin etmesi gerekir.

Ejder meyvesi, kaktüs ailesinin bir üyesidir ve bu ailenin bütün özelliklerine sahiptir. Bu bitki tohumla olduğu gibi çelikleme adı verilen yöntem ile de çoğaltılabilmektedir. Çiftçiler genellikle bu yöntemi tercih etmektedir. Çünkü tohum ile çoğaltılan bitkilerin meyve vermesi 7 ya da 8 yılı bulabilmektedir. Bu süre, çiftçiler için çok uzundur. Fakat çelikleme yöntemi kullanıldığında bitki sadece 12 ile 18 ay arasındaki süreden sonra meyve vermeye başlamaktadır. Böylece çiftçiler, 1 yıl sonra hasat yapma imkanı yakalamaktadır.

Pitaya üreticisi olmak için bilinmesi gereken hususlardan bir diğeri ise bu bitkilerin ne zaman toprakla buluşturulacağıdır. Aslında bu sorunun tam bir yanıtı yoktur, daha doğrusu; yılın her dönemi ekim yapmak mümkündür. Fakat özellikle ilkbahar aylarının tercih edilmesi, birçok bitkide olduğu gibi pitayada da daha doğru olacaktır. Bu dönemde bitkilerin uyanması ve kök salması, ekim için Şubat, Mart ve Nisan aylarının seçilmesini gerektirir. Bu dönemlerde ekilen bitkiler bir sonraki yılın Eylül ve Ekim döneminde meyve verecektir.

Antalya Tarım Fuarı 2018’de pitaya, ejder meyvesi standından bir kare.

Pitaya, Ejder Meyvesi Üretimi İklim Koşulları

Tropikal bir bitki olan pitaya için gerekli olan iklim koşulları da bu yöndedir. Sıcak iklimi seven bitki 32 ile 37 derece arasındaki sıcaklıklarda yetişmektedir. Fakat 40 dereceye kadar olan sıcaklıklar da bitkinin olumsuz etkilenmesine neden olmaz. Fakat sıcaklık 32 derecenin altına düştükçe bitki olumsuz etkilenecek ve verimliliği düşecektir. Bir noktadan sonra ise sıcaklığın yeterli seviyede olmamasından dolayı bitki yaşayamayacaktır. Ejder meyvesi üretimi yapmadan önce bu hususun mutlak surette dikkate alınması gerekmektedir.

Dünyada yetiştiği bölgelere bakıldığında kış mevsiminin ya hiç yaşanmadığı ya da çok kısa sürdüğü görülecektir. Çünkü ejder meyvesi, suyu sevmeyen bir bitkidir ve fazla suya karşı dayanıksızdır. Dolayısıyla da çok fazla yağış alan yerlerde yetişmesi mümkün değildir.

Pitayanın anavatanı Tayland olup o bölgede ve orta Amerika bölgesinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise üretimi için en uygun nokta Akdeniz Bölgesidir. Ülkenin en sıcak bölgesi olması ve kışların ılık geçmesi, bunun en önemli nedenidir. Yakın zamanda çiftçilerin ilgi duymaya başladığı bu meyve, Mersin ve Antalya illerinde yoğun olarak üretilmeye başlanmıştır. Buradaki üreticiler, bir süredir meyve almakta ve bunları da farklı şekillerde satmaktadır.

Dilimlenmiş pitaya, ejder meyvesi.

Pitaya, Ejder Meyvesi Türkiye’de Yetişir mi?

Ülkemizin güney kısmında yetiştirilmeye uygun olan Pitaya, Mersin’de uygun koşullar sağlanması durumunda 700 gr ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. Bu rakam, dünya ortalamasının üstündedir ve bölgenin pitayaya ne kadar uygun olduğunu göstermesi bakımından çok önemli bir veridir. Ejder meyvesi üretimi, Çukurova bölgesinde de yapılmaktadır. Dikenli incir ailesinden kabul edilen pitaya, havadaki nem sayesinde su ihtiyacını karşılamaktadır. Buna bağlı olarak da ekstra suya ya da gübreye ihtiyaç duymaz veya çok az ihtiyaç duyar. Adana’nın iklimi ve nem durumu düşünüldüğünde, bu şartları rahat bir şekilde sağladığı görülecektir. Zaten Mersin’e yakın olması ve benzer iklimin görülmesi, uygun olduğunu ispatlamaktadır.

Ejder meyvesi yetiştiriciliği için gerekli olan iklim koşulları genel olarak bu şekildedir. Kısaca özetlemek gerekirse, sıcaklık ortalamasının 32-37 derece, kışları kısa ve ılık geçen yerlerde bu meyve yetişebilir. Ayrıca havadaki nem miktarının yüksek olması da bir diğer önemli unsurdur.

Pitaya, Ejder Meyvesi Üretimi Toprak Koşulları

Pitaya üretimi için en önemli unsurlardan birisi iklim ise diğeri de ekim yapılacak olan topraktır. Çok özel bir bitki olan pitaya, uygun iklim koşullarında, uygun toprağa dikilmelidir. Aksi halde bitkiler ya hiç büyümeyecek ya da verimlilikleri düşecektir.

Toprak koşulları ile iklim arasında direkt bir ilişki vardır. Bu bitki, suyu çok fazla sevmez ve ihtiyacının büyük bir bölümünü havadaki nemden karşılar. Bundan dolayı da toprağın kesinlikle nemli olmaması gerekmektedir. Bu durum sadece tohumun, fide haline gelene kadar durumda farklıdır. Bu dönemde tohum dışarıdaki nemi direkt olarak alamayacağı için suya ihtiyaç duyar. Bundan dolayı da toprağın sulanması ya da biraz nemli olması gerekir.

Söz konusu dönem için ejder meyvesi yetiştiriciliği yapan kişiler genellikle saksıları kullanmaktadır. Saksılara ekilen tohumlar, fide haline geldikten sonra toprakla buluşturulmaktadır. Böylece büyüme süreci çok daha hızlı olmaktadır. Bunun haricinde tohumun direkt olarak toprağa ekilmesi de mümkündür. Bu yöntemde fide oluşana kadar yeteri kadar sulama yapılır daha sonra ise sulama tamamen kesilir.

Antalya Tarım Fuarı 2018’de pitaya, ejder meyvesi standından bir başka kare.

Pitaya, Ejder Meyvesi Gübreleme

Kaktüsgillerden olan pitaya, bir kaktüsün özelliklerine sahiptir. Bilindiği gibi kaktüsler kurak bölgelerde ve çöllerde havadan aldıkları nem ile su ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu bitkilere verilecek su, onlara yarardan çok zarar getirecektir. Ayrıca organik yapıya sahip olmasından dolayı, toprak kimyasal gübre istemez. Gübre olmadan da verimliliği son derece yüksektir. Fakat istenmesi halinde organik gübre ile toprağın takviye edilmesi söz konusu olabilir. Gübrelemenin yapılacağı döneme göre farklı gübrelerin tercih edilmesi gerekiyor. Klasik anlamdaki gübrelemeden biraz farklı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Pitaya, genel olarak dayanıklı kabul edilen bir bitkidir. Havadan ve topraktan etkilenme olasılığı çok düşüktür. Buradaki en hassas nokta, aşırı sulama ve toprağın nem miktarının fazla olmasıdır. Böyle bir durumda bitki tamamen çürüyecek ve ölecektir. Bunun haricinde bitkinin üzerine su gelir ise siyah noktaların görülebilir. Bu noktalar direkt bitkinin üzerinde olabileceği gibi meyvenin de üzerinde olabilir. Dolayısıyla pitaya üretimi yapan çiftçilerin bu hususa dikkat etmesi gerekir.

Türkiye’de Akdeniz Bölgesinde ejder meyvesi, pitaya yetiştiriciliği yapılabilir.

Pitaya, Ejder Meyvesi Satış

Pitaya, tropikal meyve olup dünyanın farklı bölgelerinde yetişmektedir. Diğer meyvelere göre daha pahalı olan ejder meyvesi fiyatı, dövizde yaşanan hareketliliğe bağlı olarak ülkemizde farklılık gösterebilmektedir. Satıştaki fiyatları etkileyen bir diğer husus ise arz talep durumudur. Bu husus sadece pitayaya özgü olmayıp ticaretin her alanında görülmektedir. Eğer bir ürüne talep çok fazla ve üretim de bunu karşılayamıyorsa fiyatlar artacaktır.

Pitaya fiyatı, çiftçilerin beklentilerini fazlasıyla karşılamaktadır ve bundan dolayı son dönemlerde özellikle güney bölgelere pitaya bahçeleri kurulmaktadır. Bunların bir kısmı sera şeklinde olup yazları üzerleri açılmakta kışları ise kapatılmaktadır. Üretilen ürünlerin bir kısmı iç piyasaya verilmesine karşın önemli bir kısmı ise ihraç edilmektedir. Dolayısıyla çiftçilerin üretimlerinin tamamını kolay bir şekilde sattığı söylenebilir.

Yakın zamanda yazılı ve görsel basında yoğun olarak bu meyvenin yer alması üzerine insanların ilgisi de artmıştır. Buna bağlı olarak meyvenin satışının ciddi şekilde arttığı söylenebilir.

Türkiye Pitaya, Ejder Meyvesi İhracatı

Pitaya üretimi yapan çiftçilerin satış seçeneklerinden birisi de ihracattır. Gerek görüntüsü gerekse de tadı ile dünyada giderek popüler hale gelen ve insanlar tarafından merak edilen meyveye olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum, ülkemizde de böyledir. Dolayısıyla da ihracat seçeneklerinin değerlendirilmesinin, olumlu sonuçlar vereceğini söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Dünyanın en büyük ejder meyvesi üreticileri Güney Asya’da bulunan Vietnam, Tayland gibi ülkelerdir. Bu ülkeler tarafından üretilen ürünlerin büyük bölümü Çin ve diğer Asya ülkeleri tarafından alınmaktadır. Diğerleri ise iç piyasada tüketilmektedir. Dolayısıyla da dünyanın en büyük tüketim merkezi olan Avrupa’ya bu ürünlerin iletilmesi noktasında ciddi eksiklik var. Buradaki büyük pazarın ülkemiz tarafından değerlendirilmesi mümkündür.

Pitaya ile ilgili yukarıda detaylı bilgiler verilmiştir. Bu aşamada ise söz konusu meyvenin nakliyesi ve raf ömrünün bilinmesi gerekiyor. Böylece ihracatının ne derecede mümkün olduğu daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Ejder meyvesi raf ömrü, 15 ile 20 gün arasında değişmektedir. Bu süre içerisinde ise 2 ila 4 derece arasında nakliyesinin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Çiftçiye en çok kazandıran bitkiler arasında başta ejder meyvesi geliyor.

Pitaya, Ejder Meyvesi Dünya Pazarı

Dünyanın pitaya üretim merkezi olan Güney Asya’nın Avrupa’ya olan uzaklığı, gemi ile nakliyat yapmayı imkansız hale getirmektedir. Çünkü gemi ile yapılan taşımanın hem süresi hem de şartları, bu meyvenin sağlam bir şekilde istenilen adreslere taşınmasına imkan vermemektedir. Bir diğer seçenek olan uçak ile taşıma ise hem maliyeti arttırmakta hem de farklı olumsuzluklara neden olmaktadır. Bundan dolayı Güney Asya’dan Avrupa’ya ürün gelmesi şu aşamada mümkün değildir. Avrupa’da ejder meyvesi üretiminin de yok denecek kadar az olması, ülkemizin konumunun avantajını bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Ülkemizdeki üreticiler için Avrupa, çok önemli bir şanstır. Üstelik yapılacak olan ihracatın nakliye masrafları da düşük olacaktır ki elde edilen gelirin daha yüksek seviyelerde olmasına neden olacaktır. Bütün bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, bu alana yönelecek olan çiftçilerin yakın zamanda doğru stratejileri belirlediğinde ciddi bir avantaj sağlayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Pitaya, Ejder Meyvesi Market Satış Fiyatı

Ejder meyvesi fiyatı, pek çok unsura göre değişmektedir. Üretim miktarından döviz seviyesine varıncaya kadar çok sayıda faktör, fiyatların artmasına ya da azalmasına neden olmaktadır. Ülkemizdeki ürünlerin fiyatları genel olarak değerlendirildiğinde ise 15 ile 25 TL arasında seyrettiği görülecektir. Ürünlerin büyüklüğü, kalitesi fiyatların farklı olmasına neden olmaktadır.

Yakın zamana kadar üreticiler, toptancılara bu meyveyi 12 TL’ye vermekteydi. Fakat Dolar’ın hızlı bir şekilde yükselmesi, bu fiyatın 16 TL’ye kadar çıkmasına neden olmuştur. Bundan dolayı da marketlerdeki pitaya fiyatı 25 TL seviyelerini zaman zaman aşmaktadır.

Burada da görüldüğü gibi fiyatları oldukça yüksektir ve sürekli artış eğilimi göstermektedir. Bunun nedenleri üretim miktarının henüz talebi karşılamaması ve Dolar’daki artıştır. Ülkemizde yeterli seviyede üretim olmamasından dolayı zaman zaman dışarıdan getirilmekte ve bu da fiyatların yükselmesine neden olmaktadır. Fakat yakın zamanda fiyatların biraz daha dengeleneceğini söylenebilir.

Pitaya, ejder meyvesinin çiçek hali.

Pitaya’nın, Ejder Meyvesinin Sağlığa Faydaları, Tüketim Alanları

Ülkemizdeki insanların yakın zamanda tanıştığı ve pek çok insanın ilk defa adını duyduğu ejder meyvesi, tadının yanı sıra sağlığa sağlamış olduğu faydaları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu faydalar, ürünün türüne göre farklılık gösterse de genellikle benzerdir. Pitaya, kendi içinde iç renk olarak 3, dış renk olarak da 2 farklı türe sahiptir.

Pitayanın yapısı incelendiğinde kabuk ve iç kısımdan oluştuğu görülecektir. İç kısmı, etli bölge olarak da isimlendirilmektedir. Burada yer alan bölümde beyaz ya da siyah çekirdekler bulunmaktadır. Siyah çekirdekli olan türlerin bu görüntüsü genellikle kiviyi andırmaktadır. Bu meyvenin tadı, yetiştiği bölgeye ve kullanılan gübrelere göre değişmektedir. Fakat genel olarak çok aromalı olmayan bir tada sahiptir. Kavun, kivi, şeftali gibi meyvelerin tatlarından esintiler bulmak mümkündür. İnsanların büyük bir kısmı tadını beğenmekte ve buna bağlı olarak her geçen gün talep durumu artmaktadır.

Bu meyve, direkt olarak tüketilebileceği gibi farklı yiyeceklerin içerisinde de kullanılabilmektedir. Suyu dahi çıkarılabilen ejder meyvesi, dondurma yapımında, keklerde ve salatalarda kullanılmaktadır. Sanayide ise renklendirici olarak kullanıldığı gibi bazı yiyeceklerin içerisine ise aromasından dolayı eklenmektedir. Bu kadar fazla tüketim alanı olan meyvenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

İçerisinde bulunan C vitamini ve diğer antioksidan özelliğe sahip olan maddeler sayesinde vücudu bazı hastalıklardan koruduğu gibi gençleştirici etki yapıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Pitaya, Ejder Meyvesi Yararları

 • C vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • İçerdiği likopen, kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan hastalar tarafından tüketildiğinde kan basıncını düşürüyor ve tansiyonu dengeleyerek tedavi sürecine olumlu katkıda bulunuyor.
 • Yüksek orandaki lif seviyesi sayesinde zayıflamaya yardımcı oluyor.
 • İçerdiği potasyum, yüksek lif ve düşük şeker seviyesi sayesinde tip 2 diyabet hastalarının tedavi sürecini destekliyor. Hatta bazı Avrupa ülkelerinde doktorlar özellikle tavsiye ediyor.
 • Yüksek potasyum miktarı, göz sağlığına katkıda bulunmaktadır.
 • Kalsiyum bakımından zengin olması özellikle gelişim çağında çocukları olumlu etkilemekte ve kemik gelişimi desteklemektedir.
 • Vücuttaki nem miktarını koruma altını alır ve dengelenmesini sağlar.
 • Afrodizyak etki gösterir ve cinsel gücü arttır.
 • Kalori bakımından düşük olması, fazla tüketilmesinin kilo yapmayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Yukarıdakilerin dışında farklı yararları da vardır. Tüm bu nedenlerden dolayı insanların bu meyveye olan ilgisi arttırmakta ve bu da pitaya yetiştiriciliği için son derece olumlu bir hava oluşturmaktadır.

Pitaya, Ejder Meyvesi Fidanı Satın Almak

Pitaya yetiştiricisi olmak istiyorsanız, 0(532) 245 07 00 numarasından Ahmet Ünal’a ulaşarak ejder meyvesi fidanları temin edebilirsiniz. Ahmet Ünal ve ortakları yıllardır Mersin’de ejder meyvesi üreticiliği yapmaktadır. Dilerseniz Mersin, Antalya, Kıbrıs ve Muğla’da Ahmet Ünal’ın aracılığıyla kurulmuş bahçeleri bizzat ziyaret edip gezebilirsiniz. Web site adresi: https://pitayafidan.com

2 Responses

 1. Nuri

  Meşhur kokteyl bu meyveden yapılıyor demek. Gayet lezzetli gözüküyor adet fiyatı 15 20 lira diye görmüştüm ne kadar doğru bilemem tabi.

  Cevapla
 2. Ayhan

  Mersin civarında üretildiğini duymuştum gerçekten çok özel bir meyve. Üstelik yeni yeni Türk piyasasına girdiği için yatırımcılar için iyi bir yatırım aracı olabilecek potansiyelde.

  Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: