Sürekli Aynı Bitkiyi Yetiştirenlere Devlet Desteği Verilmeyecek

Çiftçiye verilen devlet desteği sürekli aynı ürünü yetiştirenlere bir daha verilmeyebilir. Üç yıl üst üste aynı ürünü yetiştirenler destek alamayacaklar.

Bugün Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada Osmaniye genelinde 3 kez ardı ardına aynı ürünü yetiştirenlere devlet desteği verilmeyeceği belirtildi. Bu uygulamanın diğer illerde de yürürlüğe girmesi durumunda devlet desteği alan çiftçilerin %40’tan fazlası tekrar destek alamayacak.

Osmaniye TOB (Tarım ve Orman Bakanlığı) İl Müdürü İbrahim Sağlam, sürdürülebilir tarım faaliyetleri ve organik tarım kaynaklarının korunması amacıyla böylesi bir uygulama başlattıklarını söyledi. Bir parsele tek yıllık hasadı olan ürünlerin 3 yıl ardı ardına ekilmesi durumunda o çiftçiye mazot, gübre ve hasat desteği verilmeyecek.

Çiftçilerin %40’ı Devlet Desteği Alamayabilir

Ülkemizde birçok çiftçi en fazla iki veya üç ürünün üretimini yapıyor. Zirai olarak birkaç yılda bir ürün değiştirmek verimin artması açısından faydalı ancak geleneksel tarım emekçileri aynı ürün üzerinden devam etmeyi yeğliyor. Devlet desteği alanların %40’ı üç yıldan fazla aynı ürünü üretmekte. Gelecek yıl ekimleri de bu yıldan başladığı için 2019’da devlet desteği alırım diye düşünen çiftçilerin durumu nasıl belirlenecek bilinmiyor.

İbrahim Sağlam, 2019 için verilecek desteklerin bu uygulamadan hariç tutulabileceğini belirtti. Ancak çok kısa süre içinde Osmaniye’de üç yıl ardı ardına aynı ürünün ekilmesi engellenecek gibi görünüyor.

Ürün Değiştirmenin Faydası Var mı?

Evet var. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu uygulaması hem ürün verimini arttıracak, hem de farklı ürünlerin yetiştirilmesi sayesinde çeşitlilik yaratacak. Geçiş sürecinde çiftçiye destek sağlanır ve zirai bilgilendirme de eksiksiz sunulursa 5 yıl içerisinde tamamen oturmuş bir sisteme sahip olabiliriz.

Şuanda Osmaniye’de uygulanacak olan üç yıl ardı ardına aynı ürünü ekene destek verilmemesi uygulaması, diğer illeri etkilemiyor. Ancak Bakanlık tarafından bu yönde adım atılması kuvvetle muhtemel. Yani okurumuz olan çiftçilerin sahip oldukları araziye göre birkaç ürün çeşidi için araştırma yapmaya başlamalarını tavsiye ederiz.

Bakanlık resmi bir açıklama yapmadı, yinede 2021-2022 yılında tüm Türkiye’de devlet desteği için bu kriter getirilebilir. Toprak analiz çalışmaları her 50 dönüm arazi için devlet tarafından desteklenerek yaptırılabiliyor. İlinizdeki Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek toprağınızda hangi bitkilerin yetiştirilebileceğini öğrenebilirsiniz. Bunun için ÇKS kaydı ve Mazot, gübre desteği başvurusu yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: