Tarım Kredi Hayvan Yemi Fiyatı 2019’da Ne Kadar?

Hayvan yemi fiyatı 2019 yılında ne kadar olacak? Tarım Kredi hayvan yemi desteği verecek mi? TMO yem fiyatları ne kadar? Detaylar yazımızda.

Tarım Kredi hayvan yemi fiyatı aslında teşviklerle birlikte çok daha avantajlı şekilde sunulmakta. Bilindiği gibi birçok çiftçi, Tarım Kredi kooperatifinden bu tip yemleri tedarik etmekte. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan tüm çiftçilerin bu şekilde rahatlıkla satın alabilecekleri bir yer. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifi daha farklı fırsat verme sorumluluğu içinde tarafından daha fazla tercih ediliyor. Bir sistem içerisinde oluyor. Besi yeminden tutun da süt yemine kadar her türlü yemi bulabiliyorsunuz.

Düve yemi veyahutta kuzu başlangıç yemi istediğinizde pek çok konuda yem üretimi yapan kooperatif tarafından fiyat listelerine bağlı olarak bunların sunumu yapıyor. Hatta yemlerle akıllı günümüzde artık internet üzerinden ve sosyal medyada detaylı bilgilere verebiliyorsunuz. Yorumları okuyarak sizden önce kullanmış olan veya çiftçilerin almış oldukları sonuçlar hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Bu tarz görüşleri incelemek özellikle sizlerin yapacağınız bu alımlarla ilgili daha fazla bilgi veriyor. Buna göre de işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabii ki burada yem seçimi de önemli. Hayvancılık konusunda alınacak verim aslında bu anlamda verilecek olan yemden geçmektedir. Bunu bilen hayvancı buna göre hareke ederek seçim yapar.

Hayvancılık sektörü hangisinde olursa olsun faaliyet gösteren her çiftçi hayvanlarda iyi şartlar sunmak ister. İyi bir verim almak ister. Aslında verim tam da notlarla alakalı olarak düşünülse de net bir şekilde ırklarla alakalı olarak değildir. Örneğin Holstein süt sığırlarında çok iyi verim alındığı bilinmektedir. Oysa ki sizler gereken yemi vermezseniz emin olun ki süt verimi düşecektir. Küçükbaş hayvancılıkta kullanılan herhangi bir hayvanda da aynı şey karşımıza çıkacaktır. Bu anlamda hayvanları aslında uygun beslenme koşulları olması uygun yetiştiriciliğin verilmesi adına çok önemlidir.

Çiftçi tabii burada yem miktarı ve kalitesine dikkat ederek alım yapar. Böylece istediği sonuçları ulaşabilir. Bu anlamda Tarım Kredi yem fiyatı çiftçiler için çok önemlidir. Daha farklı koşullarda sunulduğu için özellikle Tarım Kredi kooperatiflerinden bu şekilde yem alınması istenmektedir. Burada senelik olarak açıklanan yem fiyatları sayesinde sizler de alımınızı bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hayvan Yemi Fiyatı

Tarım Kredi Hayvan Yem Fiyatı Ne Kadar?

Küçükbaş hayvan yemi, büyükbaş yemleri gibi farklı yem statülerinin istediğimiz hayvana uygun şekilde yem alma şansına sahipsiniz. İsterseniz buzağı başlangıç yemi isterseniz buzağı büyütme yemi isterseniz sığır besi yemi gibi birçok farklı sistemler bulunmaktadır. Burada sizler için en uygun olan yani hayvana verdiğinizde verimi en doğru şekilde alabileceğimiz yönleri seçmek çok önemlidir. Tarım Kredi besi yemi fiyatı bu anlamda tabii uygun fiyatlı şekilde sizlere sunulduğu için daha fazla tercih edilmekte ve daha çok kullanılan yemler haline dönüşmüş bulunmaktadır.

Tarım Kredi hayvan yemi fiyatı bu şekilde önemli bir hal alırken elbette ki seçeceğimiz hayvan yeminin genel anlamda durumu da çok önemlidir. Günümüzde her hayvan yemi fiyatları ve firmadan firmaya değişmektedir. Genel anlamda süt toz dediğimiz yemler ortalama 70 ila 76 TL arasında olmakta. Buzağı başlangıç yemi, protein, sığır süt yemi ve benzeri yerlerde de farklı farklı fiyatlar karşımıza çıkmaktadır. Burada tabii ki küçükbaş yeminden büyükbaş yemine kadar birçok farklılık bulunmaktadır.

Örneğin; Özlem Yem markasıyla sığır besi yemi almak istediğinizde karşınıza çıkan fiyat 71,50 liradır. Oysa ki CP markalı besi geliştirme yemi almak isterseniz 66 TL’ye bu yemi alma şansına sahipsiniz. 2019’da fiyatlar çok fazla zam almayacak. Özellikle çiftçiler için gerek ektikleri alanlar gerekse bu tip yem fiyatları konusunda devlet teşvik etmek amacıyla ve yatırımların daha başarılı bir şekilde geri dönmesi amacıyla böyle bir yol bulmuş bulunmaktadır.

Çok fazla zorlanmadan bu ürünlerin satışları gerçekleştirilecek. Burada yem çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Küçükbaş hayvanlar ile ilgili olarak genel anlamda;

  1. Toklu besi yemi
  2. Kuzu büyütme yemi
  3. Koyun süt yemi
  4. Kuzu besi yemi
  5. Keçi süt yemi kullanılan yemler arasında yer almaktadır.

Besi Yemi Fiyatları Zamlandı Mı?

Bunları da genel anlamda anlatacak olursak; keçi süt yemi, süt verme döneminde olan keçilere verilecektir. Süt ve döl verimini arttırmakta, daha ekonomik bir beslenme sağlamaktadır. Tarım Kredi hayvan yemi fiyatı konusunda yine aklımızda olması gereken bir başka yem, kuzu büyütme yemidir. 90 günlük olana kadar yiyebileceği bir yemdir. Özellikle sindirimi kolay olduğu için kuzuların erken gelişimini sağlamaktadır. Ancak 90 günden sonra kesin süresinden kadar ki dönemde kuzu besi yemi yemelidir. Lezzetli ve sindirimi kolay bir üründür. Kuzumun ihtiyacı olan her türlü vitamin ve mineral içinde bulunmaktadır.

Bu kuzunun daha erken şekilde gelişimini sağlayacaktır. Toklu besi yemi dediğiniz ise besiye çekilmiş ve 1 yaşına gelmiş olan koyunları kesime kadar geçen sürede sindirimi kolay erken gelişimine yardımcı olan bir yem olarak karşımıza çıkmaktadır. Koyun süt yemi, kuruya çıkmaya yakın artık süt sağlanmış olan koyunların bu dönemde yedikleridir. Maksimum şekilde süt sağlar ve hayvanın erken şekilde gelişimine de destek verir.

Tarım Kredi hayvan yemi fiyatı hakkında bu bilgileri verdikten sonra elbette ki 2019 içinde ufak bir farklılık olacak. Ancak Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuya gerekli açıklamayı getirdi. Geçtiğimiz dönemlerdeki gibi yüksek fiyat zamları yerine ekonomiyle mücadele için çok daha düşük zamlarla çiftçiye bu yemlerin sunulmasına devam edilecek. Böylece çiftçi yatırımına kaldığı yerden devam edebilecek. Burada tabii ki tarım kredi besi yemi fiyatı ile ilgili olarak gerekli araştırmaları yaptığınız gibi özellikle bu konuda çiftçi teşviklerinde araştırabilirsiniz. Çok daha rahat şekilde hareket etme şansına sahip olabilirsiniz. Bu arada her yem hakkında detaylı bilgiler yine Tarım Kredi kooperatiflerinde ve çeşitli internet sitelerinde sizlerle buluşturulmaktadır. Bu konuda verimin nasıl arttırılacağı ve avantajları konusunda her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: