TİGEM 300 Koyun Projesine Başvuru

TİGEM 300 koyun projesine nasıl başvurulur? Başvuru şartları neler? 300 koyun projesi 2019’da da var mı? Başvuru adresleri ve detaylar yazımızda.

Ülkemizdeki hayvancılığı canlandırmak için farklı çalışmalar, projeler yapılmaktadır. TİGEM 300 koyun projesi de bunlardan birisidir ve öncelikle küçükbaş hayvan üretimini arttırmayı amaçlamaktadır. Son derece cazip şartlara sahip olan bu proje, insanlardan çok yoğun ilgi görmektedir.

Tarım İşleri Genel Müdürlüğü ya da kısa adıyla TİGEM tarafından düzenlenen proje, adından da anlaşılacağı gibi üreticilere 300 koyuna kadar destek sağlamaktadır. İlk bakışta sadece hayvan üretimini arttırmak için düzenlendiği düşünülen projenin detayları incelendiğinde birden fazla amacı olduğu görülecektir.

TİGEM 300 Koyun Projesi Nedir?

Tarım Bakanlığına bağlı olan TİGEM tarafından yürütülen proje, köyde yaşayan ya da köye dönecek olan kişilere 300 koyun verilmesi olarak özetlenebilir. Bu kapsamda 1.666 kişiye koyun desteği sağlanacak ve böylece üreticilere verilen koyun miktarı 500.000 rakamını aşacaktır.

Öncelikle TİGEM 300 koyun projesi kapsamında verilen hayvanlar ücretsiz olarak dağıtılmamaktadır. Bu hayvanlar, ücreti karşılığında gerekli olan şartları sağlayan kişilere satılacaktır. Bu noktaya kadar herhangi bir avantaj yok gibidir. Fakat bu aşamadan sonra hayvanları alan kişilere bakım, beslenme, sağlık gibi alanlardan kullanmak üzere avans verilecektir. Ayrıca koyunların kuzuları da devlet tarafından satın alınacak. Bunların haricinde ise üreticilere sigorta prim desteği de verilecek.

Söz konusu proje sayesinde yaklaşık 6-8 yıl sonra hayvan sayısının 5 milyon olması hedeflenmektedir. Bunun dışında köylerde kullanılmayan ve atıl durumda olan hayvan barınaklarının kullanımı sağlanacaktır. Yine köylerin farklı noktalarında bulunan meralardan daha fazla yararlanılmış olacaktır. Son olarak ise kırsalda hayvancılıkla uğraşan köylülerin sigortalı olmaları sağlanacaktır. TİGEM 300 koyun projesi sayesinde bütün bunlar sağlandığında köylerin giderek cazibesinin artması ve köye dönüşün hızlanması bekleniliyor.

TİGEM 300 Koyun

TİGEM 300 Koyun Projesi Şartları

Tarım Bakanlığı tarafından yapılan TİGEM 300 koyun projesinden yararlanabilmek için insanların sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan bazıları şu şekildedir:

  • Hayvanların barınacağı alanların olması
  • Koyunların besleneceği köyde yeterli mera alanlarının bulunması
  • Başvuru yapan kişinin genç olması
  • Hayvancılıkla uğraşıyor olması ya da bu alanda tecrübeli olması

Genel olarak şartlar bu şekildedir. Burada bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Verilecek olan koyun desteği sabit ve 300 değildir. Kişilerin durumuna göre bu rakam değişmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişilere en fazla 300 tane hayvan verilirken kişilerin mevcut hayvan sayıları da alınacak desteği etkilemektedir. Destek verilirken kişilerin toplam koyun sayısının 300’ü geçmemesine dikkat edilmektedir. Bunun nedeni ise 1 kişinin bakabileceği maksimum miktarın 300 olmasıdır.

Başvurular, TİGEM’in resmi internet sitesi üzerinden yapılacak ve daha sonra yukarıda bahsedilen kriterlere göre değerlendirilecektir. Başvuruların çok fazla olması durumunda ise bazı kişiler bu destekten yararlanamayacaktır. Buna yine yukarıdaki şartlara göre karar verilecek ve üretim yapma noktasında yeterli şartları sağlayan kişiler tercih edilecektir.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: