TMO Ordu Fındık Fiyatı 2019

TMO Ordu fındık fiyatı ne kadar açıklandı? 2019 fındık fiyatları arttı mı, düştü mü? Ordu fındık üreticileri fındık kg ne kadar alacaklar? Tüm detaylar yazımızda.

Ülkemizdeki en kaliteli fındıklardan birisi olarak gösterilen Ordu fındığı, iç piyasaya verildiği gibi önemli bir kısmı da ihraç edilmektedir. Ordu fındık fiyatı ise farklı unsurlara göre yükselmekte ya da düşmektedir.

Karadeniz kentlerinden birisi olan Ordu’da yetiştirilen fındık kalitesi ile dikkat çekmektedir. Bölgede yaşayan insanlardan bazıları için en kaliteli fındık iken bazılarına göre ise Giresun’un ardından ikinci sırada yer almaktadır. Bu tartışmalar dahi söz konusu ürünün ne kadar kaliteli olduğunu göstermeye yetmektedir. Bu kalite, fiyatların da yüksek olmasına neden olmaktadır.

TMO fındık fiyatları 2019 yılı için üretim miktarına ve dış talebe göre tekrar belirlenecek. 2018 fındık fiyatı 12 ile 13.75 arasında değişmişti. Bu fiyatın 2019 yılı için yükselmesi bekleniyor. Fındık üreticileri birliklerinin en çok eleştirdiği nokta, üreticilerin hak ettikleri ödemeleri alamamaları.

Ordu Fındık Fiyatı Ne Kadar?

Ordu’da yetiştirilen ürünün fiyatlarını etkileyen farklı unsurlar vardır. Bunların başında ise rekolte gelmektedir. Eğer üretilen ürün çok ise rakamlar aşağıya inmektedir. Bu yıl orta Karadeniz bölümünün bol yağış alması, hasadın erken yapılmasına neden olduğu gibi rekolteyi de yükseltmiştir. Buna bağlı olarak fiyatlar aşağı yönlü hareket etmiştir.

Rekoltenin yüksek olmasına karşın Ağustos ayı başında yaşanan afet, Ordu fındık fiyatı üzerinde ciddi bir etki yapmıştır. Bilindiği gibi Ağustos ayı başında yoğun yağışa bağlı olarak kent genelinde ciddi bir sel felaketi yaşanmış ve bu felakette daha önce hasat edilen ürünlerin bir bölümünü sel denize sürüklemiştir. Söz konusu durum üreticilerin ciddi bir kayıp yaşamasına neden olurken bölgedeki ürün miktarının azalmasına neden olmuştur. Bu durum başlarda etkisini çok fazla göstermese de ilerleyen dönemlerde satış rakamlarının yükselmesine neden olmuştur.

Ordu Fındık Fiyatı

Ordu fındık fiyatı ile ilgili bilgiler şu şekildedir:

 • En düşük: 12,00 TL
 • En yüksek: 13,75 TL

Bu rakamlar günlere bağlı olarak sürekli değişkenlik göstermektedir. Fındık borsasındaki genel durum buna neden olurken zamana bağlı olarak bir yükseliş görülmektedir. Hasadın hemen ardından fiyatlar 12,00 TL seviyesinde iken Ekim ayı ile azalan satış miktarına bağlı olarak rakamlarda ciddi bir artış gözlemlenmiştir. Daha sonra ise Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alım rakamları açıklanmış ve bunların 14,00 TL üzerinde olması, satış rakamlarının 13 TL üzerine çıkmasına neden olmuştur. 2019 fındık fiyatı enflasyon nedeniyle bir miktar artabilir ancak bu artışın etkisi ne kadar olacağı tartışılabilir.

TMO Fındık Fiyatları 2019 Ne Kadar Açıklandı?

Ordu’da üretilen ürünlerin kalitesinin yüksek olması, kullanım alanını da etkilemektedir. Genellikle büyük firmalar tarafından alınan ürünler pek çok gıdanın içerisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte ihraç edilen ürün miktarı da fazladır. Bundan dolayı dövizdeki dalgalanmalar zaman zaman Ordu fındık fiyatı üzerinde baskı kurmakta ve rakamları etkilemektedir.

İç piyasaya da verilmesine karşın bu oranın diğer kentlerde üretilen fındıklara göre daha az olduğu bilinmektedir. Bu durumun temel nedeni, kalitesinin yüksek olmasının yanında başta çikolata olmak üzere farklı gıdaların içinde kullanılmaya uygun olmasıdır. Bundan dolayı tüketicilerin bu ürüne direkt olarak marketlerden ulaşması zaman zaman zor olabilmektedir. Fakat bazı üreticiler, ürünlerini tüccarlara ve firmalara satmadan farklı yollarla iç piyasaya sürmektedir. Böyle satıcılar üzerinden tüketicilerin Ordu fındığına ulaşması nispeten daha kolaydır.

Karadeniz fındığı fiyatları açıklandı haberleri şuana kadar net bilgiler vermiyor. Net fiyatlar açıklandığında ekdik.com üzerinden duyuru sağlanacaktır.

2 Responses

 1. Kemal

  Fındık fiyatları 2019’da da aynı seviyelerde kalır. Bakın görün. Bu ekonomik sıkıntılar varken fındık yetiştirenleri kimse düşünmez.

  Cevapla
 2. Ömer

  Bu sene fındık az olur gibi gözüküyor. Her zaman ki gibi randımanına göre fiyat değişecektir. 52 randıman üzeri fındık 15 tl’den az olmaz. Olursa da çifçiyi kurtarmaz.

  Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: