Tütün Üretiminde Acı Tablo

Ülkemizde üretilen tütün, 2002 yılında çıkarılan bir yasa ile düşüşe geçmiştir. IMF ve Dünya Bankası baskısı ile çıkarılan kanun nedeniyle tütün üreticileri büyük darbe yemiş ve bu yasanın sonucu yeni yeni görülmeye başlamıştır.

Yapılan farklı araştırmalarda tütün üretiminin sert bir şekilde düştüğü çok net bir şekilde görülmektedir. 2002 yılında ülkemizde üretilen tütünün miktarı yaklaşık 160 bin ton iken 2018 yılındaki rakam ise 82 bin tondur. Oransal olarak bakıldığında üretimin neredeyse yarıya düştüğü görülmektedir. Tütünün üretimi ile ilgilenen çiftçi sayısında da benzer bir durum vardır. 2002 yılında 405 bin kişinin üretim ve diğer aşamalarda istihdam edildiği bilinirken bu rakam 2018 yılında 56 bine kadar düşmüştür. Dolayısıyla da bu alandaki istihdam da çok ciddi bir kayba uğramıştır.

Tütün Üretiminde Acı Tablo

Tütün İthalatı İhracatı Geçti

Tütünde ile izlenen yanlış politikalar kendisini zaman içinde göstermiş ve ithalatın kademeli olarak artmasına, ihracatın ise azalmasına neden olmuştur. 2006 yılında yapılan tütün ihracatı 127 bin ton iken aynı yıl 66 bin ton ithal edilmiştir. 2017 yılında ise tablo tam tersine dönmüş ve ihracat 50 bin ton civarında gerçekleşirken, ithalat ise 100 bin ton seviyesini geçmiştir. Bu durum sadece üreticileri değil, aynı zamanda tüketicileri de etkilemektedir.

Sigara üretiminde kullanılan tütündeki yerlilik oranı geçmiş yıllarda %42 iken günümüzde bu oran %12 seviyelerine kadar düşmüştür. Bu durum sigara fiyatlarının hızla yükselmesine ve kaçak sigaranın daha fazla kullanılmasına neden olmuştur.

Bu tür olumsuzlukların daha da ilerlememesi için tütünde acil reformlar yapılması ve üreticilere gerekli desteklemeler ile teşviklerin verilmesi gerekmektedir. Aksi durumda ortaya çıkacak olan sonucun reçetesi, çok daha acı olacaktır.

3 Responses

  1. Hayri

    Bir zamanlar ne güzel yerli tütünlerimiz vardı, satılırdı. Tütün cenneti ülkemizde ne yazık ki kendi markamızı çıkaramıyoruz çok acı.

    Cevapla
  2. Akif

    Daha iyi olacaktır elbet biraz daha sabretmek lazım. Yalnız devlet desteği-teşviği burada çok önemli. Yerli tütünler yaygınlaştırılmalı

    Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: