Yeşil Mercimek Fiyatları 2019’da Ne Kadar?

Yeşil mercimek hal fiyatı ne kadar? Kırmızı ve yeşil mercimek fiyatları 2019’da zamlanacak mı? Mercimek fiyatı yükselir mi? Detaylar yazımızda.

Ülkemizde yetiştirilen tarım ürünlerinden birisi olan yeşil mercimek, baklagiller familyasından bir üründür. Yeşil mercimek fiyatları, başta çiftçiler olmak üzere insanların tamamını ilgilendirmektedir. Fiyatlar ise dönemsel olarak değişkenlik gösterir. Ülke ve dünya genelindeki pek çok faktör, buna sebep olur.

Yeşil mercimeğin faydaları, sofraların vazgeçilmezi olmasına neden olmaktadır. Oldukça zayıf ve hassas bir bitki olmasından dolayı, mutlaka uygun koşullarda yetiştirilmesi gerekiyor. Aksi durumda kısa sürede tamamının kuruması gibi bir durum söz konusudur. Bu ise çiftçilerin ciddi şekilde zarar etmesi anlamına gelir. Legümen tipinde meyvelere sahip olan bu bitki, kuruduktan sonra hasat edilir ve bu meyveler farklı aletler yardımı ile saplarından ayrılır. Yeşil mercimek besin değeri, ortalamanın üzerinde olduğu için uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

Mercimek fiyatı 2019

Yeşil Mercimek Fiyatları Nedir?

Serbest piyasa, bütün tarım ürünleri için geçerlidir. Üstelik devlet tarafından verilen ithalat ve ihracat izinlerine bağlı olarak söz konusu durum, ülke çapında değil, dünya çapında geçerlidir. Rakamların aşağı ya da yukarıya gitmesinin temelinde ürünlerin kalitesi ve arz talep dengesi bulunmaktadır. Yeşil mercimek fiyatları da buna bağlı olarak sürekli değişkenlik göstermektedir. Ülkemizin farklı noktalarında bu yıl satılan ürünlerin ortalama fiyatı 1,15 TL/Kg ile 1,75 TL/Kg aralığındadır.

Bu ürün özellikle Kuzey Amerika ülkeleri tarafından yoğun olarak üretilmektedir. Burada yapılan bilimsel çalışmalar ve tohum ıslahı, kalitenin yükselmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak üretilen ürünler, ülkemiz başta olmak üzere dünyadaki diğer ülkelere ihraç edilmektedir. Buradan gelen ürün miktarına bağlı olarak ülkemizdeki rakamlar da değişmektedir. Ayrıca bu durum, dövizdeki değişimlerin de rakamlar üzerinde etkili olmasına neden olmaktadır.

Yeşil Mercimeğin Faydaları

Yeşil mercimeğin faydaları, insanların bu gıdayı düzenli olarak tüketmesini neredeyse zorunlu hale getirmektedir. Yeşil mercimek besin değeri incelendiğinde bu durum çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Söz konusu ürünün çorbası çok sık tüketilir. Bunun sağladığı faydalardan bazıları şu şekildedir:

  • İçerdiği yüksek demir sayesinde kan yapımını olumlu etkiler.
  • Hamilelik döneminde bebeğin ihtiyaç duyduğu demir ve proteini sağlar.
  • İçerisinde yer alan potasyum, tansiyonu düşürür ve dengelenmesine neden olur.
  • Kabızlığı önler.
  • Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını destekler.
  • Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle uzun süre tokluk hissi verir. Bu sayede diyetlerden daha etkili sonuçlar alınır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: