Yulaf Fiyatları 2019 Ne Kadar?

Yulaf fiyatları 2019’da ne kadar? Yulaf hal ve tüccar fiyatı ne kadar? 2019 yulaf fiyatı ne kadar Yulaf kilogram fiyatı arttı mı? Detaylar yazımızda.

Buğdaygiller ailesinden olan yulaf, Anadolu’nun farklı noktalarında yetiştirilmektedir. Yulaf fiyatları, farklı unsurlara göre değişkenlik göstermektedir. Arz talep durumuna göre bazen rakamlar yukarı çıkarken bazen ise aşağı seviyelere gerilemektedir.

Oat, avena sativa, alef, avoine gibi isimlerle bilinen yulaf, otsu bir bitki olup boyu ekim yerinin özelliklerine göre 50 cm ila 150 cm arasında olmaktadır. Gövdesi boğumlu olan yulafın faydaları da oldukça fazladır fakat buna karşın tüketimi istenilen seviyede değildir. Sağlıklı yaşam konusuna önem veren insanlar tarafından çok fazla tüketilirken bunun haricindeki tüketimi yok denecek kadar azdır. Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetiştirilen yulaf, hayvan yemi olarak da tüketilmektedir.

Yulaf Fiyatları 2019 Ne Kadar

Yulaf Fiyatları Ne Kadar?

Tarım ürünlerinin tamamında geçerli olan serbest piyasa, bu ürün için de geçerlidir. Kentlerde yer alan borsalardan satış işlemi yapılan yulaf, talep durumuna göre günlük değişen rakamlara sahiptir. Bunun yanında ürünün kalitesi de rakamları oldukça etkilemektedir. Yulaf besin değeri düşük olduğu için insanlar tarafından az tüketilmekte ve buna bağlı olarak da fiyatlar genellikle düşük seviyelerde kalmaktadır.

Yulafın satıldığı borsalardaki rakamlar arasında da farklılıklar gözlemlenmektedir. Buna göre yulaf fiyatları ortalama olarak kentlerdeki borsalarda şu şekildedir:

  • Biga: 0,9 TL/Kg
  • Çorum: 1,02 TL/Kg
  • Eskişehir: 1,124 TL/Kg
  • Ilgın: 1,05 TL/Kg

Burada bahsedilen rakamların günlük olarak değiştiğinin unutulmaması gerekiyor. Günlük değişimler sınırlıdır fakat yıllık bazda düşünüldüğünde, değişimlerin ciddi seviyelere geldiği görülebilir.

Yulafın satış rakamlarını etkileyen unsurların başında ürün kalitesi ve pazar durumu gelmektedir. Ülkemizde satılan yulafın tonu ortalama olarak 191 Dolar seviyelerindedir. Fakat ABD’de yetiştirilen ürünün tonu 340 Dolar, Arjantin’de yetiştirileninki ise 360 Dolar’dır. Bunun nedeni ise söz konusu ülkelerin kaliteli tohum ile üretim yapmaları, yulafın faydaları nedeniyle fazlaca tüketen halkaları olması ya da bu tür pazarları olmasıdır. Ülkemizin de bu noktada gereken çalışmaları yaparak hem kaliteyi arttırması hem de yeni pazarlar bulması gerekiyor. Yoksa yulaf üretimi tamamen duracak ve bu ürünü dışarıdan almak zorunda kalacağız.

Yulafın Faydaları

Yulaf besin değeri incelendiğinde, insana olan faydaları çok daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. İçeriğinin %50’si nişasta yani karbonhidrat olan ürünün %13’lük bölümü protein ve yaklaşık %8’i de yağdan oluşmaktadır. Bunun haricinde içerisinde B1 vitamini, demir, silisit asit, kalsiyum ve nikotinik asit içermektedir. Buna bağlı olarak yulafın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Düzenli olarak tüketildiğinde kan şekerini düşürerek dengelenmesini sağlar.
  • Vücudun genel dengesini korumasına yardımcı olarak bedenin rahatlamasını ve yorgunlukların giderilmesini sağlar.
  • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: