Ziraat Bankası ve KOSGEB Traktör Kredisi Başvurusu

Traktör kredisi nasıl alınır? Ziraat Bankası, Şekerbank, Denizbank çiftçi traktör kredi ve hibe başvuru şartları nedir? Detaylar yazımızda.

Tarım ve hayvancılık alanında yapılan desteklemeler kapsamında verilen traktör kredisi, özellikle köye geri dönmek isteyen kişiler için çok önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Bu krediyi veren bankaların başında bir devlet kurumu olan Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat tarafından sağlanan şartlar, devlet destekli olduğundan dolayı, diğer bankalar tarafından verilen kredilere göre daha avantajlıdır.

Çiftçilere kredi veren diğer bankalar ise Halk Bankası, Vakıfbank, TEB, Şekerbank ve diğerleri şeklinde sıralanabilir. Buradaki şartlar ise nispeten biraz daha ağırdır. Çünkü bunlar ile devlet kurumları arasında herhangi bir anlaşma yapılmamıştır. Bu durum ise söz konusu bankaların mevcut olan piyasa şartlarını dikkate alarak kredi desteği sağlamasına neden olmaktadır.

Traktör Kredisi İçin En İyi Seçenek Ziraat Bankası

Yukarıda genel olarak şartlarından bahsedilen kredinin, bu kadar uygun olmasının tek bir nedeni bulunmaktadır. O da devlet tarafından yapılan desteklemedir. Mevcut şartlarda farklı bir bankanın bu tür şartlarla çiftçilere traktör kredisi vermesi neredeyse imkansızdır. Özellikle de son dönemlerde yaşanan faiz artışı dikkate alındığında, bu durum daha da zorlaşmıştır. Ziraat Bankası traktör kredisi almak için en doğru banka. Tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla devlet tarafından kurulmuş olan bir banka.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Genç Çiftçi Projesi, insanların tekrardan köylere dönerek üretim yapmasını hedeflemektedir. Bu proje kapsamında farklı kurumlarla anlaşmalar yapılmış olup onlardan birisi de Ziraat Bankasıdır. Bu anlaşma kapsamında Bakanlık, banka tarafından talep edilen faizin bir kısmını karşılamaktadır. Böylece çiftçiler için çok önemli bir fırsat oluşmuş olmaktadır.

Traktör kredisi için istenen belgeler arasında ÇKS kaydı da var. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne nasıl başvurulur, başvuru şartları nedir bilgi almak için buraya tıklayınız.

Traktör Kredisi Başvuru Şartları

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafından verilen traktör kredisi, 2 farklı seçeneğe sahiptir. Seçeneklerden ilki sabit faize sahip iken diğer ise değişken faizlidir. Çiftçiler bu seçenekleri detaylı olarak inceleyerek kendilerine uygun olanı rahatlıkla tercih edebilmektedir.

Banka tarafından verilen traktör kredisi alma şartları genel olarak şu şekildedir:

 • 000 TL’ye kadar olanlarda %50 faiz indirimi
 • 000 TL’ye kadar olanlarda ise %25 faiz indirimi

Bunların haricinde ise farklı projelerden yararlanan kişilere devlet kurumlar, Ziraat Bankası aracılığıyla hibe ya da faizsiz kredi vermektedir. Burada bilinmesi gereken husus, söz konusu desteklemelerin Ziraat tarafından değil, burası aracılığıyla verildiğidir. Bundan dolayı söz konusu projeler için başvuruların buraya yapılmayacağının bilinmesi gerekmektedir.

Ziraat tarafından verilen desteklere ilişkin hesaplamaların sürekli olarak değişmektedir. Bunun nedeni ise son günlerde Merkez Bankası tarafından yapılan faiz düzenlemeleridir. Buradan gelen düzenlemeler, traktör kredisi için şartların değişmesine neden olmaktadır.

Şuanda ortalama faiz oranı %2,40 seviyelerindedir. Eğer 75.000 TL altındaki bir rakam için başvuru yapılacak olursa bunun yarısı devlet tarafından karşılanıyor ve çiftçiler %1,20 oranı ile kredi kullanma imkanı yakalamış oluyorlar. Eğer 250.000 TL’ye kadar kredi kullanılacaksa, bu defa oran yaklaşık olarak %1,80 olacak ve hesaplamalar buna göre yapılacaktır. Ziraat Bankası çiftçi kredisi başvurusu yaparken banka görevlilerine faiz oranlarını dikkatli şekilde danışmalısınız. Yüksek meblağlarda faiz oranı düşük olsa bile ciddi farklar yaratabilir.

Sabit Oranlı Traktör Kredisi

Adından da anlaşılacağı gibi söz konusu seçenekteki oranlar sabittir ve ödeme sonuna kadar değişmemektedir. Böylelikle çiftçilerin aylık taksitleri de borç bitene kadar değişmez. Traktör kredisi için bu seçenek çok daha fazla tercih edilmektedir. Ziraat ve diğer bankalar tarafından ödeme süresinde esneklik de sağlanmaktadır. Çiftçiler kendi isteklerine bağlı olarak 1, 3, 9 ya da 12 ayda bir defa ödeme yapabiliyor. Böylelikle ödeme tarihi, hasat zamanına getirilebilmekte ve bu da kişiler için büyük bir kolaylık oluşturmaktadır.

Kullanılabilecek kredi miktarı ise tercih edilecek olan traktöre bağlı olarak değişkenlin göstermektedir. Çünkü bankalar tarafından çiftçilere, seçecekleri aracın fiyatının %75’i kadar destek verilmektedir. Bu durum ikinci el olanlarda %60’a kadar düşmektedir. Dolayısıyla da kişilerin önde peşinat ödemesi yapacağı için maddi olarak hazırlıklı olması gerekiyor.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Başvurusu

Traktör Kredisi Şartları Nelerdir?

Banka traktör kredisi kullanabilmek için çiftçilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların tamamı sağlanmadan bankalardan olumlu yanıt alınması söz konusu değildir. Söz konusu şartlardan bazıları şunlardır:

 • ÇKS Kaydı (Böylelikle kişilerin hayvancılık ya da tarım ile uğraştığı devlet tarafından kabul edilmiş olur. Bu belgeyi veremeyen kişilerin talepleri kabul edilmemektedir.)
 • Kredi notu (Burada verilen krediler her ne kadar destekleme şeklinde olsa da kişilerin notları dikkate alınmaktadır. Eğer bunlar aşırı düşük ya da kara listede ise talepler direkt olarak reddedilecektir.)
 • SGK ya da vergi borcu yoktur yazısı
 • İkametgah
 • Traktörün ücretini gösteren fatura ya da resmi bir belge

Yukarıda yer alan şartların temelde iki hedefi vardır. Bunlardan ilki, söz konusu avantajlardan sadece çiftçilerin yararlanmasıdır. Diğeri ise kişilerin borçlarını zamanında ödeyeceklerinden emin olunmak istenmesidir. Bundan dolayı bazı bankalar, kefil dahi isteyebilmektedir. Traktör kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir. Bu nedenle çiftçiye kredi veren bankaların tümünden bilgi almakta fayda var.

Hibe ve Faizsiz Traktör Kredisi

Traktör kredisi için farklı devlet kurumları tarafından desteklemeler verilmektedir. Bunlardan birisi de KOSGEB olup gerekli şartlar sağlandığında hibe ya da faizsiz kredi alınmasını sağlamaktadır. Bunun için çiftçilerin detaylı bir proje hazırlamaları ve bunun sonucunda üretim ve istihdam sağlayacaklarını ispat etmeleri gerekmektedir. Böylece KOSGEB hibe ya da faizsiz destek sağlayacaktır. Fakat bu kurumun bir banka olmadığının ve değerlendirme usullerinin çok farklı olduğunun bilinmesi gerekiyor. KOSGEB dışında farklı kurumlar da projeler kapsamında benzer destekleri sağlamaktadır. KOSGEB çiftçi hibe başvuruları özellikle traktör için yapılamıyor ancak işletme kurma ve modernizasyon için kredi yada hibe alınabilir. Traktör, traktör römorku ve diğer tarım makineleri de bu kapsama girmekte.

Traktör Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Traktör seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususların başında, kullanılacak olan alanın büyüklüğü ve koşullarıdır. Bu husus dikkate alınarak, ihtiyacı tam olarak karşılayan bir araç seçilmelidir. Aksi durumda ya ihtiyaç tam olarak karşılanmayacak ya da aşırı güçlü seçilen traktör, fazla yakıt tüketecektir. Ayrıca yan ekipmanlar ile gereksiz masraf, daha da artabilir. Traktör kredisi için bunlar çok önemli detaylardır.

1 Yorum

 1. Cemil

  Merhabalar ben traktör alacağım köydeki evime fakat traktör değerinin ne kadarına kadar kredi çekebiliyoruz? Ayrıca 2. el traktör alımında da kredi veriyorlar mı?

  Cevapla

Yorumunu ekle

%d blogcu bunu beğendi: